Zamów nasiona otoczkowane od sprawdzonych preoducentów na plantet.pl
Nasiona otoczkowane - co to takiego?
Nasiona otoczkowane, jak sama nazwa wskazuje, pokryte są specjalną otoczką - trwałą i twardą. Zbudowana jest ona ze składników wspomagających rozwój rośliny. Otoczkowane są tylko nasiona wysokiej jakości - o dużej sile kiełkowania. To doskonały materiał siewny, który na ogół zapewnia wysokie plony. Otoczka składać się może z dolomitu, wapienia, glinki kaolinowej lub torfu. Są to składniki naturalne, a więc bezpieczne dla ludzi i otoczenia. Czasami otoczka zawiera również nawozy, środki ochrony roślin czy substancje, które stymulują wzrost. W otoczce obecne są pory, a więc roślina może swobodnie kiełkować. Po wysianiu ulega ona naturalnemu rozkładowi.
Zazwyczaj otoczkowane są nasiona warzyw - marchwi, pietruszki, kapusty, ogórka, kalafiora, sałaty, rzodkiewki, kopru, pomidora, kalarepy czy buraka.
Czy nasiona otoczkowane to naprawdę dobry wybór?
Popularność nasion otoczkowanych nie powinna zaskakiwać. Mają one wysoką zdolność do kiełkowania, co oznacza udane plony. Poza tym za sprawą otoczki nasiona są dość duże - ułatwia to ich precyzyjny siew ręczny i mechaniczny. Rośliny wschodzą równomiernie, odstępy między nimi są równe. Pozytywnie oddziałuje to na ich wzrost. Przy okazji można tym samym zmniejszyć ilość nasion. W praktyce nasiona otoczkowane zapewniają naprawdę dobre warunki wzrostu. Chronią rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i patogenami różnego rodzaju. Niekiedy otoczki zawierają zresztą dodatkowe składniki pokarmowe, co też przekłada się na lepsze plony.
Jakie nasiona otoczkowane wybrać i jak je wysiewać?
Okazuje się, że przy zakupie nasion otoczkowanych warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Kluczowe znaczenie ma oczywiście skład samej otoczki. Niektóre zawierają od razu pewna ilość nawozu, co sprawia, że roślin nie trzeba od razu po wysianiu nawozić. To bardzo istotne w fazie wzrostu, gdy warzywa na ogół takiego wsparcia potrzebują. Oczywiście od razu trzeba sprawdzić termin ważności nasion - muszą być one zawsze świeże.
Ciekawostką jest fakt, że nasiona otoczkowane potrzebują dość dużej ilości wilgoci. Wynika to z obecności wspomnianej otoczki, która musi się najpierw rozpuścić, aby odbyć się mogło kiełkowanie. Nasiona otoczkowane są dość duże i cechuje je spora siła kiełkowania. Dlatego wysiewa się je w pewnej odległości od siebie. Taki wysiew punktowy sprawia, że rośliny rosną potem równomiernie i nie trzeba ingerować w grządki.
Jakie są podstawowe zalety nasion otoczowanych?
Nie da się ukryć, że nasiona otoczkowane mają wiele zalet:
- cechuje je wysoka jakość, mają dużą siłę kiełkowania,
- nasiona tego typu zapewnione mają dobre warunki wzrostu,
- są lekkie i bez problemu się je wysiewa, a także liczy w razie potrzeby,
- z nasion otoczkowanych rosną rośliny zdrowe, a plony są wysokie,
- nasiona z otoczką sieje się punktowo lub w rzędach w pewnych odstępach od siebie,
- za sprawą precyzyjnego siewu można wykorzystać w tym przypadku mniejszą ilość nasion,
- wschody roślin są wyrównane, a warzywa mają dobry dostęp do światła i wody,
- czasami nasiona otoczkowane są wzbogacane w nawozy czy środki ochrony roślin, co chroni je przed patogenami i zapewnia optymalne warunki do rozwoju.
Zaskoczyć może fakt, że otaczanie nasion jest wbrew pozorom metodą bardzo starą. Już setki lat temu, w Azjo, ziarna ryżu były oblepiane błotem. Dzięki temu miały większą wagę i opadały na dno wody na polach ryżowych, pozostając na swoim miejscu. Dzisiaj oczywiście otoczki są tworzone całkiem inaczej, ale ich stosowanie daje naprawdę dużo korzyści.