Policzyli umowy
Od stycznia do września w ZUS RUD pojawiły się informacje o nieco ponad milionie umów o dzieło. Gromadzenie informacji o nich to wynik nowych przepisów związanych z Tarczą Antykryzysową. Dzięki rejestrowi instytucja chce mieć szerszy pogląd na rozwój przedsiębiorczości w Polsce, a także większą możliwość analiz i tworzenia statystyk.
„Od 1 stycznia 2021 roku przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Dzięki temu Państwo ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów" – wyjaśnia Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Mniej niż się wydawało
Już dziś wiemy, że umów o dzieło jest zdecydowanie mniej, niż zakładano. Statystyki pokazują, że przeciętni wykonawcy to głównie mężczyźni pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.
"Nasze analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło” – analizuje szefowa ZUS, dodając, że dokumenty podpisywane były najczęściej na maksymalnie dziewięć dni. Przeważająca grupa zgłaszających tego typu umowy płatników składek reprezentuje branżę edukacyjną.
96,42 proc. podmiotów, które dokonały zgłoszenia to płatnicy składek. 1,99 proc. stanowią w tym zakresie osoby fizyczne. Jedynie 1,59 proc. to grupa osób, które nie są płatnikami. Najczęściej wybieranym kanałem rejestracji zgłoszenia była platforma PUE ZUS. Pozostałe dokumenty nadsyłano pocztą, składano bezpośrednio w placówce lub poprzez urzędomat. Najwięcej zgłoszeń odnotowały zakłady w województwie mazowieckim, najmniej zaś w opolskim.
Napisz komentarz
Komentarze