Nie możemy samodzielnie usunąć powalonego lub złamanego drzewa, jeśli wcześniej nie złożyliśmy wniosku w stosownym urzędzie.
Co zatem zrobić, gdy w naszym ogrodzie leży powalone lub złamane drzewo? Wszystko zależy od tego, jak wielkie stwarza zagrożenie.
Jeżeli powalone lub złamane drzewo zagraża bezpieczeństwu mieszkańców to zgodnie z Art. 83 f. ust.1, pkt 14 ustawy o ochronie przyrody, to Straż Pożarna albo gminne jednostki oczyszczania mają obowiązek usunąć takie drzewo.
Pamiętajmy, że musimy powiadomić urzędnika czy dokonamy usunięcia na własną rękę czy też skorzystamy z usług jednostek urzędu gminy lub miasta.
Co zrobić w przypadku, gdy drzewo rosnące na naszej prywatnej posesji zostaje wywrócone na skutek wiatru? Czy musimy chęć usunięcia drzewa gdzieś zgłosić czy możemy od razu zabierać się do sprzątania?
Podpowiadamy:
17 czerwca 2017 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którymi nie wolno usuwać nawet powalonego lub złamanego podczas wichury drzewa, jeśli wcześniej nie zgłosimy tego od odpowiedniego urzędu.
Ustawodawca przewidział za to kary pieniężne.
Co więc należy zrobić gdy w ogrodzie lub na podwórku wiatr wywrócił duże drzewo z korzeniami ?
Jeżeli powalone drzewo stanowi zagrożenie, utrudnia dojazd, ulicę lub chodnik należy jak najszybciej wezwać straż pożarną, która powinna usunąć przeszkodę.
W sytuacji, gdy wiatrował nie stwarza niebezpieczeństwa, właściciel ogrodu powinien zawiadomić odpowiedni urząd. W Szczecinie jest to ZBiLK. I złożyć wniosek „ZGŁOSZENIA ZAMIARU USUNIĘCIA DRZEWA”. Proces postępowania będzie taki sam, jak wtedy gdy chcielibyśmy wyciąć zdrowe drzewo.
Urząd ma 21 dni na wysłanie swojego pracownika, który dokona oględzin i potwierdzi, iż dane drzewo rzeczywiście nadaje się do usunięcia, i że nie jest zasiedlone przez prawnie chronione gatunki innych roślin lub zwierząt. Następnie najpóźniej po 12 dniach wydana zostanie decyzja. Dopiero po otrzymaniu zgody można legalnie usunąć wiatrołom. I trzeba to zrobić we własnym zakresie.
Są sytuacje, w których zgłoszenie wycinki nie jest potrzebne. Wyjątek stanowią drzewa owocowe (poza tymi, które rosną na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków) oraz niewielkie drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
W tych szczególnych przypadkach można wyciąć drzewo zaraz po jego zniszczeniu. Na wszelki wypadek warto jednak zrobić zdjęcia i udokumentować wielkość drzew.
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ostrzegają jednak przed samodzielnym usuwaniem dużych połamanych drzew. To ogromne ryzyko dla niedoświadczonego pilarza. Do tego typu prac zawsze warto zatrudniać profesjonalną firmę której pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie.
Napisz komentarz
Komentarze