Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:31
Reklama
Reklama
Reklama

Koniec z lewymi zwolnieniami? Aplikacja wskaże pracowników, którzy nadużywają L4

Jeśli nie chcesz podpaść swojemu pracodawcy, zastanów się dwa razy, zanim skorzystasz ze zwolnienia lekarskiego. Dlaczego? Bo powstała aplikacja, której algorytmy podpowiedzą twojemu szefowi, że możesz oszukiwać i korzystać z L4 jak z dodatkowego urlopu.
Koniec z lewymi zwolnieniami? Aplikacja wskaże pracowników, którzy nadużywają L4

Autor: iStock

W 2021 roku, jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polacy korzystali ze zwolnienia lekarskiego ponad 20 milionów razy. Absencja chorobowa w pracy wyniosła prawie 240 milionów dni. Długość przeciętnego L4 wynosiła nieco ponad 11 dni. To dla przedsiębiorców ogromne obciążenie, ponieważ pracownik nieobecny generuje koszty, nie wykonując przy tym swoich obowiązków.

Co gorsza, część zatrudnionych decyduje się na zwolnienie lekarskie, w rzeczywistości nie mając kłopotów ze zdrowiem. Tymczasem zgodnie z prawem pracownik korzystający z L4 nie może podejmować innych zarobkowych zajęć czy przeznaczać tego czasu na rekreację, np. wyjazdy z rodziną.

Jedna z polskich firm specjalizująca się w doradztwie dotyczącym absencji chorobowej w przedsiębiorstwach utworzyła narzędzie, które wytypuje pracowników nadużywających zwolnienia lekarskiego. „Pulpit absencji”, bo tak nazywa się ta aplikacja, precyzyjnie analizuje wszystkie wskaźniki – od nieobecności w poprzednim roku przez liczbę L4 i długość jego trwania aż po ogólną ocenę z wybranego okresu. Oparta jest na autorskich algorytmach, dzięki czemu pozwala na stałe analizowanie trendu absencji czy porównywania wyników z pracownikami innych działów.

„Aplikacja napisana w technologii pozwalającej na wyświetlenie danych od ogólnych do bardzo szczegółowych – na wskaźnik absencji mają wpływ poszczególni pracownicy i ich udział w generowaniu wartości absencji jest scharakteryzowany indywidualnie” – opisują narzędzia specjaliści z firmy Conperio.

Autorzy projektu podkreślają, że ich oprogramowanie pozwala błyskawicznie zwalczać nieprawidłowości w obszarze absencji. „Osobę wykazującą niepokojące tendencje można skierować, bezpośrednio z aplikacji, do kontroli zwolnienia chorobowego” – czytamy.

Aplikacja ma być dostępna dla osób, które uzyskają wcześniej stosowny login i hasło.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama