Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 17:33
Reklama

Błonica wróciła po 24 latach. 6-latek nie był szczepiony

Pierwszy od lat przypadek bardzo groźnej choroby w Polsce. Do szpitala trafił 6-latek, który wrócił z rodzinnej wycieczki do Afryki. Dziecko nie było szczepione.
Błonica wróciła po 24 latach. 6-latek nie był szczepiony

Autor: Canva

Lekarze z Wrocławia walczą o życia chłopca chorego na błonicę. To bardzo groźna choroba, która może doprowadzić do śmierci. Infekcję wywołuje bakteria, która cechuje się bardzo wysoką zakaźnością. Rozprzestrzenia się m.in. drogą kropelkową albo poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami.

Starsi mogą chorobę kojarzyć pod takimi nazwami jak  dyfteria, krup czy dławiec. Młodsi raczej o tym nie słyszeli, bo błonica została wyeliminowana. Dzięki obowiązkowym szczepieniom.

Pierwszy od 24 lat przypadek błonicy

– Stwierdziliśmy objawy błonicy gardła i krtani u sześcioletniego dziecka, które powróciło z pobytu w Afryce. Niestety, nie było ono szczepione – powiedział prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

I wyjaśnił, że jeszcze w latach 50. XX wieku było w Polsce po kilkadziesiąt tysięcy zachorowań, a umierało nawet 3 tys. chorych. 

– Dzięki szczepieniom udało się sytuację opanować. Z ostatnią falą masowych zachorowań w Europie mieliśmy do czynienia w latach 1993-1996, gdy po rozpadzie dawnego ZSRR było ponad 150 tys. przypadków w tych krajach. Pojedyncze przypadki przeniknęły też do Polski za sprawą migracji m.in. z Białorusi – przypomniał prof. Szenborn.

Coraz więcej rodziców – przeciwników szczepień

Chłopiec jest w ciężkim stanie. Główny inspektor sanitarny powiadomił o sytuacji odpowiednie instytucje unijne, bo każdy przypadek jest traktowany bardzo poważnie.

Dziecko zachorowało po powrocie z wycieczki do Afryki. Co ważne w tej sprawie – nie było szczepione na błonicę. A to szczepienie obowiązkowe i bezpłatne. Szczepionka jest podawana w czterech dawkach od 7-8 tygodnia życia do 16-18 miesiąca życia dziecka.

Od lat rośnie jednak liczba rodziców, którzy nie poddają dzieci obowiązkowym szczepieniom. W 2023 roku było ich aż 87,3 tys. Liczba ta zaledwie w pięć lat wzrosła 2-krotnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

szczerze 01.04.2025 09:14
Przez głupotę rodziców.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama