Produkt ten, dostępny w butelkach przypominających szampana dla dorosłych, wzbudza kontrowersje ze względu na skojarzenia z alkoholem.
Dlatego posłowie – jak podał Rynek Zdrowia – skierowali do Ministerstwa Zdrowia postulat z prośbą o ocenę tej propozycji. Podkreślili, że tego rodzaju napoje mogą wpływać na postrzeganie alkoholu przez najmłodszych jako naturalnego elementu życia społecznego.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Poseł KO Marcin Józefaciuk, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Mężczyzn, zwrócił uwagę, że sprzedaż takich produktów może po części wyrabiać nawyk spożywania alkoholu.
W petycji wskazano, że butelki imitujące alkohol mogą doprowadzić do tzw. programowania alkoholowego, czyli kształtowania pozytywnych skojarzeń z napojami alkoholowymi już od najmłodszych lat. W związku z tym dzieci mogą uznawać alkohol za bezpieczny produkt.
Zwłaszcza w społeczeństwie, w którym problem alkoholizmu jest powszechny, nie powinno promować się napojów imitujących alkohol. Według danych zaprezentowanych podczas posiedzenia komisji alkohol zabija w Polsce średnio aż 82 osoby dziennie.
Problem goni problem
Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji zwróciło uwagę, że wprowadzenie takiego zakazu mogłoby wymusić dalsze regulacje dotyczące sprzedaży innych produktów przypominających używki, np. cukierków imitujących papierosy. Dodatkowo ograniczenie sprzedaży bezalkoholowego szampana dla dzieci mogłoby wzbudzić zastrzeżenia dotyczące wolności gospodarczej oraz zasady proporcjonalności w regulacjach prawnych.
Pojawiają się również głosy krytyki wskazujące, że sam napój nie zawiera alkoholu i jest jedynie gazowanym napojem owocowym. Chociaż w jednej porcji takiego produktu mogą znajdować się nawet ponad 3 łyżeczki cukru, a także sztuczne aromaty i konserwanty. Już to powinno być argumentem przeciwko spożywaniu „szampana” przez dzieci.
Wszystko w rękach ministerstwa
Posłowie na obecnym etapie nie wyrazili sprzeciwu wobec petycji. Jej dalsze losy zależą od opinii Ministerstwa Zdrowia.
Jeśli resort uzna zasadność zakazu, to efektem może być podjęcie prac nad zmianami ustawowymi.
Napisz komentarz
Komentarze