Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 10 lutego 2025 20:07
Reklama włączenie społeczne
Reklama <div style="max-width:1200px; width:100%; height:200px;"><iframe src="https://adbrgl.pl?_dnid=25&t=1738248659" border="0" scrolling="no" allowtransparency="true" style="width:1px;min-width:100%;*width:100%;height:100%;border:0;"></iframe></div>

Zobacz, jak wyglądał kiedyś Szczecin. Nowe grafiki w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Gabinet Grafiki Działu Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie wzbogacił się o cenne cztery widoki Szczecina wykonane techniką litografii na barwnym tle zakupione w handlu antykwarycznym. Dokumentują one wygląd Szczecina na początku jego szybkiego przemysłowego rozwoju od połowy XIX wieku, jeszcze przed zabudową przedmieść czynszowymi kamienicami.
Zobacz, jak wyglądał kiedyś Szczecin. Nowe grafiki w Muzeum Narodowym w Szczecinie
Grafiki dokumentują wygląd Szczecina na początku jego szybkiego przemysłowego rozwoju od połowy XIX wieku, jeszcze przed zabudową przedmieść czynszowymi kamienicami.

Autor: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Są to grafiki szczecinianina Wilhelma Loeillota (1804/1805 Szczecin – 1891 Berlin) według rysunków gdańszczanina Juliusa Gottheila (1810–1868)

- Widok Szczecina z ogrodu Loży (czyli z terenu obecnego Teatru Polskiego)

- Widok założenia Loży od strony Odry (Loży masońskiej pod trzema cyrklami, czyli terenu obecnego Teatru Polskiego)

- Widok Szczecina ze Wzgórza Kupały na Golęcinie

- Widok Teatru Letniego zwanego Elizjum czyli raj, znajdującego się kiedyś na Niebuszewie, w tzw. Niecce Niebuszewskiej (obecnie teren handlowy z targowiskiem Manhattan i budynkami pozostałymi po browarze).

Grafiki pochodzą z wydawnictwa pod tytułem „Albumu Szczecina i okolicy. Cykl znakomitych oryginalnych widoków Szczecina i jego okolic” wydanych w Szczecinie w 1857 roku przez Zakład Litograficzny Waldowa (oryginalny tytuł: Album von Stettin und Umgebung. Eine Reihe der vorzüglichsten Original-Ansichten von Stettin und seiner Umgebung).

Dzięki temu zakupowi Muzeum posiada już jedenaście widoków z tej publikacji. Spośród widoków Szczecina brakuje tylko dwóch: Widoku Szczecina zza Mostu Kolejowego i Widoku Nabrzeża Statków Parowych w Szczecinie, których dawne fotografie znajdują się w Archiwum Fotograficznym Działu Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Opracowanie: dr Ewa Gwiazdowska, Gabinet Grafiki MNS



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

aha 10.02.2025 00:28
Niezłe to!

Milena 09.02.2025 18:57
Piękne obrazy w fotogalerii. Zwłaszcza to trzecie.

FACEBOOK
Reklamawłączenie społeczne
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama