Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 18 grudnia 2024 05:37
Reklama

Pamiętają o 54. rocznicy Grudnia'70. Co się wtedy działo?

W rocznicę odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia Grudnia’70. Zakończą się one mszą świętą. Przedstawiamy krótki rys historyczny tamtych wydarzeń.
Efektem dramatycznych wydarzeń grudniowych w kilku miastach w Polsce był przewrót w ekipie rządzącej. Odchodzącego w niesławie Gomułkę, na stanowisku I sekretarza KC PZPR zastąpił Edward Gierek.

Źródło: IPN

W obchodach wezmą udział szef urzędu d. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski i wicewojewoda Bartosz Brożyński.

 Program:

 godz. 12:00 – uroczystości przed bramą Stoczni Szczecińskiej
                ul. Antosiewicza 1

 godz. 12:45 – marsz pamięci Ofiar Grudnia ‘70
                spod bramy Stoczni Szczecińskiej na plac Solidarności

 godz. 14:00 – uroczystości pod pomnikiem Anioła Wolności
                plac Solidarności

 Przed uroczystościami, o godz. 10:00 odbędzie się msza św. w kościele św. Stanisława Kostki na pl. Matki Teresy z Kalkuty 5

17 grudnia 1970 roku był dzień, którego mieszkańcy miasta nie zapomną chyba nigdy. Coś, co zaczęło się jako pokojowy protest stoczniowców, szybko przerodziło się w serię dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły społecznością i władzami lokalnymi. Poranny wiec przed budynkiem dyrekcji stoczni przekształcił się w robotniczy pochód, który niestety został brutalnie rozproszony przez siły milicyjne.

Około południa tego samego dnia, z wyruszył kolejny, znacznie większy pochód, do którego dołączyli robotnicy z innych zakładów pracy. Pomimo prób zatrzymania manifestacji przez organy porządkowe, demonstranci zdecydowali się kontynuować swoją drogę. Doszło do zamieszek w centrum miasta przed siedzibą KW PZPR, gdzie tłum mieszkańców zgromadził się, wyrażając swoją frustrację i niezadowolenie.

Siedziba PZPR została zdemolowana i podpalona, co wywołało ogromne zamieszanie. Starcia z siłami milicji i wojska były krwawe, zginęło jedenaście osób. Demonstranci atakowali kolejne instytucje, co prowadziło do eskalacji konfliktu.

Następnego dnia, 18 grudnia, demonstranci ogłosili generalny strajk okupacyjny, pozostając w swoich miejscach pracy. Powstał Ogólnomiejski Komitet Strajkowy, który przejął kontrolę nad miastem. W krwawych starciach, kolejne osoby zginęły lub zostały ranne. Strajkujący żądali niezależnych związków zawodowych oraz odpowiedzialności za wydarzenia z poprzedniego dnia.

Po pozornym porozumieniu pomiędzy władzami a strajkującymi, protest dobiegł końca 22 grudnia. Całe miasto odetchnęło z ulgą po tym burzliwym tygodniu. Jednakże pamięć o wydarzeniach z 17 grudnia pozostanie głęboko w sercach mieszkańców, przypominając o sile jedności i determinacji społecznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kpt 17.12.2024 10:54
Cześć ich pamięci!

My 17.12.2024 01:55
Pamiętamy !!!

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama