Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 08:48
Reklama

Jednej nocy zginął burmistrz i jego ojciec. Przed Wigilią nowy obowiązek dotyczący czujek czadu

Tragiczna śmierć burmistrza i jego ojca wstrząsnęła Polską i ona przemawia do świadomości. 23 grudnia wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi w każdym mieszkaniu musi być czujka czadu.
Wchodzą przepisy odnośnie czujek czadu.

Autor: gov.pl

„Zgłoszenie o dwóch nieprzytomnych osobach w budynku mieszkalnym w Palczewie w gminie Piotrków Kujawski wpłynęło o godz. 13:33 w niedzielę” – podaje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie.

Niestety są to ofiary śmiertelne. To 32-letni burmistrz Piotrkowa Kujawskiego Krystian Betliński. Drugi to 66-letni ojciec mężczyzny.

Przyczyną śmierci ma być zatrucie czadem.

„W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu” – ostrzega regularnie Straż Pożarna

Ale i tak wiele w domach osób nie ma czujek, które ostrzegają przez zagrożeniem.

Czujki obowiązkowe

To się jednak zmieni, bo już 23 grudnia w życie wchodzą nowe przepisy. Na mocy rządowego rozporządzenia czujki muszą być obowiązkowo montowane w domach i mieszkaniach, w których używa się gazu. Na początek musi się tak stać w powstających obiektach. Potem także w starszych, już istniejących.

Dotyczy to także hoteli, biur i firm, bo do tej pory „prawo czujki” dotyczyło takie obiekty w zależności od powierzchni. Nowy przepis nie ma zastosowania, jeśli pomieszczenia mieszkalne czy inne budynki są chronione przez system sygnalizacji pożarowej.

Terminy

Od 1 stycznia 2026 r. w budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie albo został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego albo zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych.

Od 30 czerwca 2026 r. w pomieszczeniach mieszkalnych oraz jednostkach mieszkalnych, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także wchodzących w skład lokali użytkowych pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, użytkowanych w dniu wejścia w życie rozporządzenia.

Od 1 stycznia 2030 r. w lokalach mieszkalnych i pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzących w skład lokali mieszkalnych użytkowanych w dniu wejścia w życie rozporządzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mądry Polak po szkodzie 16.12.2024 15:34
Czujka załatwiłaby sprawę...

:-) 16.12.2024 14:59
Czad jest naprawde podstępny

Monika 16.12.2024 12:58
No tragedia straszna, a można było tego uniknąć.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama