Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 09:33
Reklama

Nasi uczniowie wśród najlepszych na świecie z 2 przedmiotów

Jedna trzecia czwartoklasistów nie przepada za matematyką. Tymczasem badanie wiedzy i umiejętności TIMSS 2023 pokazały, że są w światowej czołówce.
Są najlepsi.

Autor: Canva

TIMSS, czyli Trends in International Mathematics and Science Study. To jedno z najważniejszych na świecie badań. Ocenia – podobnie jak znane polskim uczniom badanie PISA – poziom wiedzy uczniów z matematyki i nauk przyrodniczych. 

Oprócz wiedzy teoretycznej, bada również umiejętność rozwiązywania problemów, co jest tak ważne we współczesnej edukacji. 

Podczas ostatniego dania pod lupą TIMSS znaleźli uczniowie klas IV szkół podstawowych z całego świata – 58 krajów i regionów – w tym czwartoklasiści z Polski. I wypadli świetnie.  

Najlepsi wśród krajów Unii Europejskiej

Jak podał Instytut Badań Edukacyjnych IBE, w kategorii matematycznej Polska zajęła 10 miejsce, a w dziedzinie przyrody – 7. Wyniki te są wyższe niż uzyskane w poprzedniej edycji badania TIMSS 2019.

W matematyce średnia międzynarodowa wyniosła 503 punkty. Polscy czwartoklasiści zdobyli ich 546, co dało im 10 miejsce na świecie. To lepszy wynik niż ten, który osiągnęli w 2015 roku.

Wyprzedzili ich tylko uczniowie z Singapuru, Tajwanu, Korei Południowej, Hongkongu, Japonii, Makao i Litwy.

Jeszcze lepszy wynik polscy uczniowie osiągnęli w naukach przyrodniczych. W tym badaniu średnia międzynarodowa wyniosła 494 punkty. Polacy zdobyli ich 550, co ostatecznie dało im 7 miejsce w rankingu międzynarodowym.

Wyprzedzili ich uczniowie z Singapuru, Korei Południowej, Tajwanu i Turcji. 

Ale… „wśród krajów Unii Europejskiej Polska osiągnęła najlepszy wynik. Średni wynik w Polsce jest zbliżony do wyniku z 2015 roku – podsumował IBE w swoim poście w serwisie X.

Ilu uczniów nie lubi matematyki? Jest odpowiedź

Testowaniu wiedzy i umiejętności uczniów towarzyszył sondaż, którego uczestnikami – oprócz uczniów – byli też ich rodzice, nauczyciele uczący ich matematyki i przyrody oraz dyrektorzy szkół. Co pokazało to badanie?

Że polscy uczniowie coraz mniej lubią matematykę i przyrodę. Tę pierwszą lubi 68 proc., a lubi się jej uczyć 67 proc. Za nudną matematykę uważa 35 proc.

Przyrodę lubi 77 proc. uczniów, a lubi się jej uczyć 74 proc. uczniów. 26 proc. uważa ją za nudną.

Mniej niż polscy czwartoklasiści matematykę lubią tylko uczniowie z Tajwanu i Korei Południowej, a przyrodę – uczniowie z Cypru, Szwecji, Finlandii i Danii.

News4Media/fot. Canva

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

non 05.12.2024 11:07
Dziwne...

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama