Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 16:01
Reklama

Szukając pracy dowiesz się też o płacy. Te zmiany nic nie kosztują

Każdy, kto szuka pracy, chce wiedzieć, jak mu za nią będą płacili. W ogłoszeniach tego nie znajdzie, musi czekać na spotkanie z firmą. To właśnie ma się zmienić.
Autorem projektu ustawy jest poseł KO Witold Zembaczyński

Autor: Canva, Witold Zembaczyński

Projekt ustawy, który trafił do Sejmu, zakłada, że w ogłoszeniach o pracę pracodawcy będą musieli podawać wynagrodzenie w widełkach. To dla pracownika już na dzień dobry bardzo ważna informacja, czy potraktować taką ofertę poważnie, czy dać z nią sobie spokój.

Zmniejszy się luka płacowa między płacami kobiet i mężczyzn

Pomysłodawcą tej zmiany w przepisach jest – jak podała next.gazeta.pl – Witold Zembaczyński, poseł KO. Na platformie X tak to uzasadnia: 

– Koniec z tematem tabu wynagrodzeń. (…) Teraz każde ogłoszenie o pracę będzie musiało posiadać "widełki" wynagrodzenia, co sprawi, że zmniejszy się luka płacowa, różnica między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn – podkreśla w swoim nagraniu.

I dodaje: – Do tego z czasem powstanie siatka wynagrodzeń w Polsce, dzięki czemu młodzi ludzie będą wiedzieli, jaki zawód w przyszłości wybrać. Co istotne, przyczyni to się również do zwiększenia mobilności na rynku pracy oraz uprości procesy rekrutacji.

Te zmiany nic nie kosztują

Co ważne – jak podkreśla autor projektu – zatrudnieni nie będą musieli dzielić się wiedzą o swoich zarobkach, bo nie o jawność płac tu chodzi. Zapewnia także, że to rozwiązanie jest dla pracodawców i dla budżetu państwa bezkosztowe. 

– Wprowadza natomiast ogromną różnicę dla pracownika – zaznacza  Zembaczyński. 

Poseł jest już po konsultacji z Aleksandrą Gajewską, wiceministrą pracy, która projekt poparła. Dodatkowo jest on zgodny z dyrektywą unijną.

Autor projektu liczy na poparcie większości w Sejmie

Czy jednak ten projekt zyska w Sejmie i poza nim przychylność. 

– Spodziewam się poparcia dla tego projektu w większości partii politycznych poza Konfederacją – prognozuje Zembczyński.

I dodaje, że rząd PiS rozważał wprowadzenie takich zmian do prawa. Ostatecznie tego nie zrobił.

– Kiedy poprzednim razem składałem ten projekt, nie wszyscy pracodawcy byli przeciw. Za takim postulatem opowiedziały się na przykład firmy z branży HR. Swoje poparcie zapowiedziała również Solidarność jako przedstawiciel związków zawodowych – powiedział.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krzysiek 02.12.2024 01:05
Te widełki to krok w dobrym kierunku.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama