Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 08:48
Reklama

Zmiany dla kierowców

Poważne ograniczenia dla osób, które prawo jazdy dopiero zdobyły albo mają je od niedawna. Takich zmian chce rząd.

Autor: Canva

To pokłosie ostatnich głośnych wypadków, w których zginęli ludzie. Ministerstwo Infrastruktury od razu zapowiedziało, że zaostrzy prawo. Chodzi m.in. o publiczny i ogólnodostępny rejestr osób z czynnym zakazem prowadzenia pojazdów.

Zero tolerancji dla alkoholu albo utrata prawa jazdy

Część tych zmian, które teraz zostały potwierdzone w opisie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, były już ogłaszane. Między innymi, że prawo jazdy ma być odbierane także po przekroczeniu 50 km/h poza obszarem zabudowanym (obecnie tylko w zabudowanym). Ta zasada nie byłaby stosowana na autostradach i wybranych odcinkach dróg ekspresowych.

Inna ze zmian dotyczy młodych kierowców. Dla takich osób nie byłoby tolerancji w kwestii alkoholu. Przez dwa lata po zdobyciu „prawka” muszą mieć zawsze 0,00 promila. Dla innych kierowców dopuszczalny limit wynosi 0,2 promila.

Młody ma jechać wolniej i z doświadczonym kierowcą

Statystyki pokazują, że młodzi ludzie są sprawcami wielu wypadków w Polsce. Tymczasem rząd zamierza obniżyć granicę wieku, od której można starać się o prawo jazdy. Ale jednocześnie...

„Rząd zaplanował, że młodzi kierowcy – a prawo jazdy będą mogli uzyskiwać za pozwoleniem rodziców już w wieku 17 lat – będą do ukończenia 18 roku życia zobowiązani jeździć wyłącznie w towarzystwie dorosłego i doświadczonego kierowcy” – przytacza brd24.pl.

„Powyższe regulacje mają na celu zwiększenie mobilności młodych osób, co przyczyni się do ograniczenia zjawiska wykluczenia komunikacyjnego. Resort zaznacza, że przeanalizowano modele przyjęte w Austrii, Estonii, Francji, Danii, Luksemburgu, Holandii oraz w Niemczech, które umożliwiają osobom niepełnoletnim uzyskanie prawa jazdy kategorii B” – wyjaśnia prawo.pl.

Noga z gazu. Takie ograniczenia rząd nałoży na młodych kierowców

To nie jedyna nowość, jaka ma się znaleźć w prawie drogowym. Młody kierowca dostanie zakaz rozpędzania się na trasie. 

Przez pierwsze dwa lata będą mogli jeździć maksymalnie:

  • 50 km/h w obszarze zabudowanym, 
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama