Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 09:46
Reklama
Reklama

W ZUS-ie duże zmiany dotyczące komisji lekarskich. Pielęgniarki i fizjoterapeuci jak lekarze orzecznicy?

Od 1 stycznia 2025 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie będą już działały komisje lekarskie rozpatrujące odwołania od decyzji orzeczniczych.
W ZUS-ie duże zmiany dotyczące komisji lekarskich. Pielęgniarki i fizjoterapeuci jak lekarze orzecznicy?
Teraz obowiązują trzy główne zasady, którymi będzie kierował się ZUS.

Autor: Canva

Dotychczas komisja złożona z trzech lekarzy oceniała decyzje wydane przez lekarzy orzeczników pierwszej instancji. Po zmianach wszystkie odwołania będą rozpatrywane przez pojedynczego lekarza specjalistę.

Dlaczego komisje lekarskie muszą zniknąć?

Rząd zapowiedział zmiany w strukturze orzecznictwa w ZUS-ie z powodu braku odpowiedniej liczby lekarzy orzeczników. Od stycznia 2025 roku wszystkie decyzje – zarówno te w pierwszej, jak i w drugiej instancji – mają być wydawane przez jedną osobę. 

W razie braku lekarza z odpowiednią specjalizacją decyzje mogą podejmować także pielęgniarki i fizjoterapeuci, odpowiednio w zakresie schorzeń związanych z rehabilitacją i ustaleniem niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Trzy zasady, którymi będzie kierował się ZUS

ZUS wprowadził trzy zasady zapewniające rzetelność orzeczeń w drugiej instancji. 

  • Po pierwsze, lekarz orzekający musi mieć specjalizację odpowiadającą schorzeniu osoby orzekanej, ewentualnie specjalizację pokrewną. 

  • Po drugie, w przypadku braku lekarza z odpowiednią specjalizacją konieczne będzie uzyskanie opinii konsultanta specjalisty w danej dziedzinie. 

  • Po trzecie, w bardziej skomplikowanych sprawach orzeczenie zostanie powierzone lekarzowi z większym doświadczeniem w orzecznictwie.

Szersze uprawnienia dla pielęgniarek i fizjoterapeutów

Zmiany przewidują także rozszerzenie kompetencji pielęgniarek i fizjoterapeutów w kwestii wydawania orzeczeń. Fizjoterapeuci będą mogli orzekać o potrzebie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej dla osób z problemami narządu ruchu. 

Pielęgniarki natomiast będą uprawnione do wydawania orzeczeń w sprawach ustalających niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Każde z tych orzeczeń wymaga zatwierdzenia przez głównego lekarza orzecznika lub jego zastępcę, którzy nadzorują pracę centrów orzeczniczych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hmm... 07.11.2024 12:23
Nie tylko w ZUS brakuje lekarzy. To już plaga.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama