Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 08:58
Reklama

Patrole obywatelskie chodzą ulicami miasta. Uprzedzenia oparte na kryterium narodowości

W wielu miastach Polski po zmroku na ulice wychodzą duże grupy mężczyzn. To patrole obywatelskie. RPO ocenia, że tylko wzbudzają poczucie zagrożenia.
Październik 2024. Patrol obywatelski w Krakowie

Autor: screen YouTube

W Żyrardowie, Krakowie, Śremie i wielu innych miejscowościach organizowane były i są patrole obywatelskie. Zwykle po zmroku zbiera się grupa mężczyzn i chodzi po mieście, sprawdzając, czy nie ma awantur, bójek, ataków na ludzi. 

Oko.press opisując to zjawisko zdiagnozował je jako „antyimigranckie bojówki, które powstają właśnie w całej Polsce, w środowiskach kibicowskich i skrajnej prawicy”.

Jeśli w bójce brał udział cudzoziemiec, wychodzą na ulice

Takie patrole wychodzą w noc zawsze, jak tylko w mediach pojawią się doniesienia o tym, że w danej miejscowości bili się cudzoziemcy (kraj pochodzenia nie ma znaczenia) i Polacy. Tak jak to było we wrześniu w Śremie, gdzie doszło do brutalnej awantury z udziałem Argentyńczyka i obywateli Kolumbii. Tam też miasto zaczęła patrolować duża grupa mężczyzn.

O sprawie tzw. patroli obywatelskich głośno było ostatnio m.in. przy okazji ataku na cudzoziemców w Żyrardowie, gdzie grupa narodowców wtargnęła do hostelu pracowniczego zamieszkanego przez obywateli Ukrainy, Azerbejdżanu i Gruzji. Wcześniej takie grupy działały także w Środzie Wielkopolskiej i Śremie. 

Grupy związane ze skrajną prawicą – jak podał PAP – patrolowały także rejon granicy polsko-białoruskiej w poszukiwaniu migrantów.

Mogą wywołać poczucie zagrożenia wśród mieszkańców

Dlatego sprawą zajął się rzecznik praw obywatelskich (RPO). 

„Opisywane w mediach zachowania uczestników „patroli” mogą wywoływać w społeczeństwie poczucie zagrożenia, a retoryka towarzysząca przemarszom, wyrażająca niechęć i wrogość wobec cudzoziemców, może potęgować uprzedzenia i doprowadzić do aktów przemocy wobec konkretnych grup i osób. 

Prezentowanie w sferze publicznej postaw motywowanych uprzedzeniami, w szczególności opartymi na kryterium narodowości czy pochodzenia etnicznego, jest niedopuszczalne i powinno spotkać się z reakcją organów ścigania” – podkreśla biuro Marcina Wiącka.

I prosi policję o wyjaśnienie, czy monitorowana jest liczebność i przebieg takich patroli.

Policja: to absolutnie niepotrzebny. Od tego jesteśmy my

Zdaniem policji uczestnicy patroli to z reguły młodzi ludzie, którzy czują, że muszą działać. Idą przez miasto pod hasłami walki z nielegalną migracją. Niekiedy akcje są organizowane przez osoby ze środowiska propagującego faszyzm.

– Reagowaliśmy i apelowaliśmy, że to straż graniczna i policja są od tego, żeby pilnować bezpieczeństwa wewnętrznego. Udział czynnika obywatelskiego jest absolutnie niepotrzebny i stwarza ryzyko także dla samych zainteresowanych – ocenia Katarzyna Nowak, rzeczniczka Komendy Głównej Policji.

Zaznacza, że takie grupy często wykorzystują fałszywe informacje i pod hasłami obrony ojczyzny lub obrony mieszkańców wychodzą na ulice. 

– Tak było przy okazji powodzi i informacji o hordach obcokrajowców szabrujących majątek na zalanych terenach – przypomina.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

krótko 05.11.2024 23:43
Bo to wielka hucpa z tymi patrolami.

moim zdaniem 05.11.2024 19:02
Be sensu się wałęsają. Chodzi tylko o ideologię.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama