Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 02:29
Reklama

Zadymione dzielnice Szczecina. Tu jest najgorzej w kraju

Są miejsca, bywa, że całe dzielnice, gdzie gdy się zrobi zimniej "nie ma czym oddychać". To tam gdzie pali się jeszcze węglem. Małym pocieszeniem jest fakt, że są gorsze miejsca.

Najgorzej wypada Nowa Ruda. To ta miejscowość jest smogowym mistrzem Polski.

Raport na ten temat już po raz dziewiąty przedstawił Polski Alarm Smogowy. Policzył i podsumował rok 2023. I nie jest to pozytywne zestawienie.

Jest źle, a będzie gorzej, bo Unia zaostrza normy jakości powietrza

– Jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dodatkowo, już za kilka lat zaczną obowiązywać nowe normy jakości, a w Polsce wciąż dymi 2 miliony „kopciuchów”. Cieszmy się więc, że smog jest mniejszy, ale do czystego powietrza jeszcze daleko – podsumowuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

A sama organizacja zaznacza, że Polskę czekają kolejne wyzwania, bo kilka dni temu Rada Europy przyjęła bardziej wymagające normy jakości powietrza. Zaczną obowiązywać w 2030 roku. 

„Nowej normy dla rocznego stężenia PM10 nie spełnia 130 stacji na 252 mierzących to zanieczyszczenie. W przypadku nowej normy dla rocznego stężenia PM2,5 na 136 stacji spełnia ją jedynie 6” – czytamy.

Rekordowa Ruda. W tym ponurym rankingu nie jest osamotniona

Tymczasem z najnowszego zestawienia wynika, że w 2023 roku najgorsze powietrze miały: Nowa Ruda, Sucha Beskidzka i Nowy Targ. Ta pierwsza miejscowość z Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsce pod kątem liczby dni smogowych oraz średniorocznego stężenia pyłu PM10. 

Z kolei najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wynoszące 600 proc. normy odnotowano w Suchej Beskidzkiej (małopolskie).

PAS podsumowuje: „Najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) odnotowano w województwach: 

  • łódzkim, 
  • śląskim,
  • małopolskim. 

Najniższe stężenia BAP odnotowano w województwach:

  •  lubuskim, 
  • lubelskim, 
  • mazowieckim, 
  • zachodniopomorskim
  • podlaskim”.

Na szczęście dzieją się też rzeczy na plus

Trzeba też przyznać, że w Polsce zachodzą pozytywne zmiany. W ubiegłym roku nie było przypadków przekroczenia dopuszczalnego średniorocznego poziomu pyłu PM10, a tylko trzy miejscowości (Nowa Ruda, Sucha Beskidzka oraz Nowy Targ) zaliczyły więcej niże 35 dni smogowych w ciągu roku.

„Niestety stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wciąż pozostają na wysokim poziomie – w 64 miejscowościach odnotowano przekroczenia dopuszczalnej wartości. W 11 miastach ta substancja przekroczyła normy ponad czterokrotnie” – podaje Alarm.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

nos 11.11.2024 11:50
Aż trudno wytrzymać. Dobrze ze puszcza niedaleko

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama