Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 09:37
Reklama
Reklama

Podczas Forum Społeczno-Gospodarczego istotna była debata

Forum było m.in. miejscem prezentacji nowoczesnych rozwiązań transportowych. W kuluarach konferencji rozmawiano o odbudowie zalanych terenów po powodzi w Polsce. Rozmówcy wskazywali, że odbudowę można połączyć z tworzeniem innowacji jak na przykład zakup autobusów elektrycznych czy wodorowych z polskiej fabryki lub podjazdu dla służb komunalnych.
Podczas Forum Społeczno-Gospodarczego istotna była debata
Debata.

Autor: dost

W Gryficach odbyło się Forum Społeczno-Gospodarcze, zorganizowane przez Zachodniopomorską Szkołę Biznesu – Akademię Nauk Stosowanych. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnych firm, instytucji oraz organizacji pozarządowych, które miały okazję wymienić się doświadczeniami oraz pomysłami na rozwój regionu. W imieniu ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka na konferencji była obecna Urszula Nawrocka, doradca w Gabinecie Ministra. 

Profesor Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu  przedstawiła szanse rozwoju Gryfic na tle innych gmin województwa zachodniopomorskiego. Wojciech Stasiak, prezes Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego  wskazywał na rozwój Stargardu i dobre praktyki miasta w obszarze pozyskiwania klientów. Dziekan Wydziału ZPSb-ANS w Gryficach prof. Grażyna Maniak wskazywała na wartości płynące z kształcenia kadr dla potrzeb zmieniającej się sytuacji na rynku gospodarczym. 

Nowy burmistrz Gryfic Tomasz Aniuksztys przedstawił wizję rozwoju miasta. Miasto jest położone w sąsiedztwie portu w Kołobrzegu, w okolicy przebiega trasa S6 łącząca Trójmiasto z Europą, a przez miasto biegnie kolej Koszalin – Kołobrzeg – Szczecin. To są ważne argumenty pierwszego wyboru dla inwestorów. Andrzej Kail z Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wskazywał na elementy wsparcia dla przedsiębiorców. Miasto ma dobre warunki dla rozwijającej się branży elektromobilności by tu lokowała swoje fabryki. 

Mocnym punktem programu była debata. Udział w niej wzięli przedstawiciele izb gospodarczych, biznesu oraz politycy. Dr Marek Woch z Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl , mówił o ograniczeniach jakie są nakładane na polski biznes i potrzebie ich zmian. Halina Szymańska, radna Powiatu Łobeskiego a wcześniej m.in. prezes ARiMR oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP, wskazywała na różnice w patrzeniu na biznes z pozycji administracji a dziś osoby prowadzącej winnice koło Łobza. – Ilość dokumentów do wypełnienia przez małego przedsiębiorcę jest bardzo duża i czas to zmienić – mówiła Halina Szymańska. 

Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Damian Simiński opowiedział o swoich doświadczeniach w pracy z pozycji wiceburmistrza Nowogardu oraz nadzoru nad spółkami. – Deklaruję, że uwagi z konferencji poruszę na komisjach gospodarczych Sejmiku – mówił Simiński. 

Dr Małgorzata Saar z Centrum Inicjatyw Gospodarczych przy Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie zachęcała do korzystania wsparcia z projektów ogłaszanych przez urząd. Łukasz Zemski, przedsiębiorca i członek zarządu Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zadeklarował wsparcie dla przedsiębiorców w zrzeszeniu się. Przemysław Przyjazny z Izby Zawodowego Biznesu w Poznaniu stwierdził, że mały biznes i średni biznes połączony na przykład przez Izbę jest w stanie oddziaływać na ustawodawców, by zmieniać prawo. Mecenas Aleksander Bolko z Kołobrzeskiej Izby Gospodarczej wskazywał na zagrożenia dla przedsiębiorców ze względu na niespójne prawo. 

Przedsiębiorcy tak samo jak kupują polisę, tak samo mogliby mieć swojego prawnika na telefon – mówił Aleksander Bolko

Marcin Fidler ze spółki polskiego producenta autobusów elektrycznych z Bydgoszczy  ARP e-Vehicles należącego do rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu mówił o procesie wdrażania innowacji przez firmy. Mirosław Makarewicz mówił o procesie inwestycji jaki przeprowadziło przedsiębiorstwo w Gryficach.

Moderatorem dyskusji  Łukasz Szeląg dziś doradca ds. komunikacji a wcześniej dziennikarz m.in. Polskiego Radia czy TVN24. Podkreślił znaczenie współpracy między biznesem a sektorem edukacyjnym. Zwracał uwagę, że dziś inwestorzy w pierwszej kolejności szukają zielonego źródła energii a dopiero następnym krokiem jest rozpoczynanie procesu inwestycyjnego.

Patronat nad konferencją objęli: posłowie RP Artur Łącki i Jarosław Rzepa, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz starosta powiatu gryfickiego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kępa 13.10.2024 15:57
Pogadali, pogadali i odjechali.

?? 13.10.2024 11:47
A kto reprezentowął Krzystka?

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama