Starsze małżeństwo pojechało na grzyby i zaplanowało przyjemny dzień spędzony w naturze. Mimo to, wyprawa do lasu w okolicy Szczecińskich Lasów zakończyła się nieoczekiwanym incydentem, który mógł skończyć się tragicznie, gdyby nie interwencja służb ratunkowych.
W trakcie poszukiwań grzybów, 68-letni mężczyzna stracił orientację w terenie, nie mogąc odnaleźć drogi powrotnej do samochodu, gdzie czekała na niego zaniepokojona żona. Mimo desperackich starań kobiety, nie było jej męża. W tej sytuacji zaangażowali się nawet sąsiedzi, którzy pomagali w poszukiwaniach.
Kiedy sytuacja stała się coraz bardziej poważna kobieta zdecydowała się wezwać pomoc policji. W akcję ratunkową zaangażowani zostali także członkowie społecznej straży rybackiej. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się zlokalizować mężczyznę w stosunkowo krótkim czasie.
Mężczyzna został odnaleziony w kieposkim stanie psychofizycznym.
-Znaleźli męża osłabionego trzymającego się drzewa, nie mogącego głośno mówić. Napoili go i przyprowadzili do policyjnego samochodu. Wezwali też pogotowie – napisała żona zaginionego w podziękowaniu dla policjantów.
Szybka interwencja i pomoc ze strony policjantów oraz służb ratunkowych uratowała seniora przed większymi zmartwieniami.
Dzięki zaangażowaniu policji, społecznej straży rybackiej i ratowników medycznych, incydent zakończył się pomyślnie. Małżeństwo był bardzo wdzięczne za pomoc, którą otrzymali w trudnej sytuacji.
Akcja ratunkowa pokazała, jak ważne jest szybkie reagowanie i solidarna pomoc w przypadku zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka.
Policjanci przypominają starą prawdę, że zagubienie w lesie może przydarzyć się każdemu, niezależnie od wieku czy doświadczenia. Podają kilka cennych wskazówek, jak zachować się w takiej sytuacji:
- Zachowaj spokój, panika może tylko pogorszyć sprawę. Usiądź, weź głęboki oddech i spróbuj zebrać myśli.
- Zostań w miejscu. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że jesteś zagubiony, najlepiej jest nie zmieniać aktualnego położenia. Dalsza wędrówka może znacznie utrudnić poszukiwania.
- Nawiąż kontakt. Jeśli masz telefon komórkowy, spróbuj zadzwonić po pomoc. Podaj jak najwięcej szczegółów dotyczących swojego położenia. Pomocne w tym zakresie są słupki oddziałowe (na białym kamieniu znajduje się czarna liczba).
- Słuchaj i nawołuj. Nasłuchuj odgłosów, które mogą wskazywać na obecność innych ludzi, krzycz aby pomóc w ustaleniu aktualnej lokalizacji.
Napisz komentarz
Komentarze