Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 09:10
Reklama

Współpracujmy w duchu dialogu

Zapewniam o mojej gotowości do współpracy opartej na zaufaniu i współodpowiedzialności za proces transformacji energetycznej. Szukamy rozwiązań, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał, jaki posiada Elektrownia Dolna Odra oraz jej pracownicy.
Jacek Kaczorowski, prezes Zarządu PGE GiEK S.A.

Autor: PGE GiEK S.A.

Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo 
i Energetyka Konwencjonalna: 

To, co dzieje się dziś, jest kontynuacją wcześniej podjętych decyzji. Prowadzone obecnie działania to realizacja formalnego procesu zapoczątkowanego przez poprzedni Zarząd PGE GiEK, który pismem z dnia 30.12.2020 poinformował Prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych o zamiarze wyłączenia w przyszłości z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra. 

W konsekwencji powyższych działań, Spółka PGE GiEK zgłosiła do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zamiar zaprzestania prowadzenia z dniem 31 grudnia 2025 roku wszelkiej działalności koncesjonowanej w Elektrowni Dolna Odra, tj. w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, wytwarzania ciepła oraz przesyłania i dystrybucji ciepła. Pismem z 6 sierpnia 2024 r. termin zaprzestania działalności koncesjonowanej w zakresie wytwarzania oraz przesyłania i dystrybucji ciepła przesunięto na dzień 31 sierpnia 2026 r.

Chciałbym móc przekazywać same pozytywne informacje, ale sytuacja nie jest łatwa i wszyscy musimy mieć tego świadomość. Zapewniam, że jako Zarząd PGE GiEK do tych trudnych wyzwań, w tym zakończenia działalności Elektrowni Dolna Odra, podchodzimy z pełną odpowiedzialnością. Szukamy rozwiązań, które pozwolą wykorzystać potencjał, jaki posiada Elektrownia i jej pracownicy. 

 

Czy w takim razie wycofanie starych bloków – nawet jeśli mówimy o nieokreślonej jeszcze przyszłości - jest nieuniknione? Jaki jest tego powód? 

Niestety, dane liczbowe są niepodważalne. Analizy finansowe w spółce PGE GiEK, uwzględniające obowiązujące przy zakupie energii marże i opłaty za emisję CO2 wskazują, 
iż trwale nierentowne okazują się stare bloki pracujące w oparciu o węgiel kamienny w Elektrowni Dolna Odra. Elektrownia Dolna Odra plasuje się na ostatnich miejscach w tzw. merit order, czyli kolejności uruchamiania elektrowni na rynku w Polsce, a tym samym również w strukturze sprzedaży PGE GiEK. Niestety czas jest nieubłagany i 50-letnie bloki, pomimo dużych wydatków na modernizację i utrzymanie, mają wysoki koszt wytwarzania energii, który nie pozwala na ich plasowanie z dodatnią marżą. 

Problem w uzyskaniu dodatniej marży wynikać będzie również ze spadku możliwości sprzedaży energii ze źródeł konwencjonalnych. Rosnący udział źródeł odnawialnych i zmiana struktury wytwarzania w kierunku źródeł nisko- lub zeroemisyjnych ogranicza zapotrzebowanie na energię z paliw kopalnych, a Elektrownia Dolna Odra będzie przegrywała w wewnętrznej konkurencji z tańszymi i bardziej sprawnymi jednostkami. To dlatego stoi przed nami ogromne wyzwanie związane z transformacją energetyczną. Zapewniam jednak, że priorytetem PGE GiEK jest odpowiedzialne podejście do zmian, przygotowanie nowych projektów rozwojowych 
i zabezpieczenie możliwie największej liczby miejsc pracy wszędzie tam, gdzie spółka prowadzi działalność. 

 

O jakich projektach Pan mówi?

Realizując proces transformacji energetycznej kraju zarówno PGE GiEK, jak i Grupa PGE mają świadomość odpowiedzialności za system energetyczny kraju. To dlatego Grupa PGE realizuje w Gryfinie projekt budowy nowoczesnej elektrowni parowo-gazowej o mocy 1366 MW, która zastąpi wysokoemisyjne bloki węglowe Elektrowni Dolna Odra. Nakłady inwestycyjne na budowę nowych bloków wraz z instalacjami towarzyszącymi wynoszą ok. 4,3 miliarda złotych. To olbrzymi projekt, za którym idą nowe miejsca pracy, ale nie jedyny. W Gryfinie PGE zamierza wybudować największy w Polsce pod względem mocy magazyn energii w technologii bateryjnej. Szacowane nakłady na realizacje inwestycji w latach 2025-2028 to ok. 1,5 miliarda złotych. 

Obecnie nad wykorzystaniem potencjału tkwiącego w naszej lokalizacji pracuje specjalnie powołany zespół. Czasu mamy niestety mało, ponieważ przez ostatnie blisko cztery lata, od momentu zgłoszenia zamiaru wyłączenia bloków w Elektrowni Dolna Odra nie podjęto żadnych działań związanych z alternatywnymi propozycjami wykorzystania tego miejsca i potencjału w nim tkwiącego. Teraz, w skróconej perspektywie, musimy przygotować propozycje optymalnego wykorzystania aktywów i ochrony maksymalnej liczby miejsc pracy. Jestem przekonany, że wspólnie te propozycje wypracujemy.

 

Czego mogą oczekiwać pracownicy Elektrowni Dolna Odra?

PGE GiEK prowadzi dialog z reprezentującą pracowników stroną społeczną, informując o podejmowanych działaniach i współpracując w zakresie wypracowania najlepszych dla pracowników rozwiązań. 

Obowiązujące w Oddziale przepisy wewnątrzzakładowe wprowadzają szerokie uprawnienia ochronne dla załogi, znacznie przekraczające zarówno obowiązki ustawowe, jak i standardy rynkowe – co podkreśla dbałość o pracowników.

Pracownicy objęci są przepisami ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 roku o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Pracownicy spełniający określone w ustawie warunki będą objęci prawem do urlopu energetycznego albo jednorazowej odprawy pieniężnej, o ile rozwiążą umowę o pracę na mocy porozumienia stron. Świadczenia te będą finansowane z budżetu państwa. Dodatkowo w PGE GiEK trwają prace nad nowym projektem, który umożliwi pracownikom dobrowolne odejścia z pracy na określonych warunkach, w przypadku podjęcia przez nich takiej decyzji.


Wśród mieszkańców Gryfina pojawiły się też obawy o dostawy ciepła. Zapytam więc wprost: czy mogą obawiać się, że ciepło przestanie płynąć do ich domów?

Mając świadomość jak ważne jest zapewnienie ciągłości dostaw ciepła do naszych dotychczasowych odbiorców,  już teraz pracujemy nad sposobem zapewnienia tej ciągłości zarówno w postaci ciepłej wody użytkowej, jak i pary lub gazu ziemnego. Obecnie, po oddaniu do eksploatacji w sierpniu tego roku wytwornicy pary, opracowujemy rozwiązanie umożliwiające dostawy ciepła nawet po zaprzestaniu produkcji energii elektrycznej. Niemniej jednak mając na uwadze utrzymanie wysokiej dyspozycyjności dostaw ciepła, pracujemy wspólnie z naszymi partnerami w grupie kapitałowej, spółką PGE Energia Ciepła, właścicielem PEC Gryfino oraz spółką PGE Gryfino 2050, nad różnymi wariantami dostarczania ciepła. Wybrany wariant musi spełnić wymagania efektywnego systemu ciepłowniczego i być optymalnym pod względem kosztu wytworzenia. 

Dodam też, że 19 września w Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie z udziałem Roberta Kropiwnickiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Zadeklarowano na nim, że w perspektywie do końca roku PGE GiEK przedstawi docelową koncepcję dostaw ciepła do miasta. 

Podsumowując, zapewniam wszystkich, że potrzeby cieplne mieszkańców Gryfina zostaną zabezpieczone przez grupę PGE i mieszkańcy z tego tytułu nie odczują żadnych zmian. 

Wróćmy do transformacji energetycznej. Co dalej, kiedy poznamy kolejne decyzje dotyczące Elektrowni Dolna Odra?

Mogę Państwu obiecać, że o wszystkich projektach rozwojowych i planach dotyczących Elektrowni Dolna Odra będziemy informować pracowników i przedstawicieli związków zawodowych z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Dziękuję za rozmowę. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Europejka 29.09.2024 21:51
,,Pan Prezes" niestety nie wie, kiedy nosi się koszulę z listwą zasłaniającą guziki. Panie Prezesie pierwszą lekcją dress code taką koszulę zakładamy tylko do muszki!!! W kontaktach biznesowych również pozostawia sporo do życzenia, oj sporo !!! No cóż jaki Prezes takie rządy :( Szkoda PGE :(

odbiorca prądu 25.09.2024 08:05
Mnie interesuje mniejszy rachunek za prąd.

dlaczego mnie to nie dziwi 24.09.2024 21:42
Czyli PiS 4 lata temu zamknięcie zaplanował ale o tym opinii publicznej nie poinformował.

waść 24.09.2024 20:27
Dobrze rzecze!

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama