Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 stycznia 2025 03:48
Reklama

Opracowano wytyczne dla farmaceutów dot. antykoncepcji awaryjnej

-Światopoglądowo możemy mieć różne podejście do tabletki „dzień po”, jednak jako profesjonaliści jesteśmy zobowiązani do udzielenia pacjentce konsultacji farmaceutycznej. Taka rozmowa nie zawsze będzie łatwa, natomiast musimy zmieniać obecną sytuację i sprawić, aby antykoncepcja awaryjna stała się tematem powszechnym, a świadome społeczeństwo nie bało się o nim rozmawiać - uważa Mikołaj Konstanty, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Opracowano wytyczne dla farmaceutów dot. antykoncepcji awaryjnej
Jak wygląda perspektywa farmaceuty w aptece?

Autor: dost.

Opracowano wytyczne dla farmaceutów dot. antykoncepcji awaryjnej

Sprzedaż antykoncepcji awaryjnej w Polsce stale rośnie. W czerwcu było to 30 880 tabletek „dzień po”[1]. Równocześnie trwa progarm pilotażowy MZ dot. antykoncepcji awaryjnej, w którym uczestniczą już 1274 apteki[2]. Naczelna Rada Aptekarska zaprasza do udziału w bezpłatnym webinarze podczas, którego Eksperci omówią wytyczne dla farmaceutów dot. antykoncepcji awaryjnej. Webinar odbędzie się 12 września 2024 roku o godzinie 19:00. Webinar poprowadzi dr n. farm. Mikołaj Konstanty - wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz mgr farm. Olga Sierpniowska - ekspert kampanii Poranek PO, członek Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej. 

Wytyczne dla farmecutów dotyczące antykoncepcji awaryjnej

Od maja 2024 roku w Polskich aptekach trwa pilotażowy program MZ dotyczący antykoncepcji awaryjnej. Obecnie jest to 1274 aptek[3]. Pilotaż umożliwia zakup antykoncepcji awaryjnej po otrzymaniu recepty farmaceutycznej, która poprzedzona jest konsultacją z pacjentką. Proces ten może przysporzyć farmaceutom różnych trudności, dlatego Naczelna Rada Aptekarska opracowała wytyczne poświęcone tej tematyce. Dokument jest dostosowany do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług świadczonych przez farmaceutę dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. 

-Wytyczne mają być wsparciem dla farmaceutów, którzy biorą udział w programie pilotażowym dot. antykoncepcji awaryjnej. Na podstawie dowodów naukowych chcemy dać wskazówki jak sprawować opiekę nad pacjentkami, które zgłaszają się do farmaceuty w celu otrzymania antykoncepcji awaryjnej – komentuje mgr farm. Olga Sierpniowska, ekspert kampanii Poranek PO, członek Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Wiedza o antykoncepcji awaryjnej dla farmaceutów jest niezbędna, dlatego Naczelna Rada Aptekarska wraz z kampanią Poranek PO przeprowadzi webinar edukacyjny skierowany do farmaceutów. Olga Sierpniowska, autorka opracowanych wytycznych, zaprezentuje ich kluczowe założenia, natomiast Mikołaj Konstanty, Wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, przedstawi aktualną sytuację na rynku. Webinar zaplanowano na dzień 12 września, a jego start na godz. 19:00. Wydarzenie jest bezpłatne, 
a zapisy są możliwe na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej: nia.org.pl

Jak wygląda perspektywa farmaceuty w aptece?
Gdy pacjentka przychodzi do apteki, aby otrzymać antykoncepcję awaryjną to właśnie farmaceuta jest odpowiedzialny za udzielnie porady. Kobiety mogą mieć różne pytania, tym bardziej, że w Polsce antykoncepcja awaryjna to wciąż temat tabu. Dlatego właśnie w wytycznych umieszczono materiał, który ułatwi prawidłowe przeprowadzenie wywiadu z pacjentką. Dodano w nim  m.in.:  kwestionariusz pacjentki, algorytm postępowania, czy odpowiedzi na pytania, które mogą nurtować kobietę.

-Światopoglądowo możemy mieć róźne podejście do tabletki „dzień po”, jednak jako profesjonaliści jesteśmy zobowiązani do udzielenia pacjentce konsultacji farmaceutycznej. Taka rozmowa nie zawsze będzie łatwa, natomiast musimy zmieniać obecną sytuację i sprawić, aby antykoncepcja awaryjna stała się tematem powszechnym, a świadome społeczeństwo nie bało się o nim rozmawiać – komentuje Mikołaj Konstanty, Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Edukacja o tabletce „dzień po” niezbędna
Farmaceuci odgrywają ogromną rolę w zakresie edukacji dot. dostępnych metod antykoncepcji. Niezbędne jest, by podkreślali, że tabletkę „dzień po”, jak wskazuje nazwa stosuje się w sytuacjach awaryjnych. Wytyczne podkreślają, że: wystawienie recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną powinno być powiązane z udzieleniem rzetelnych i kompleksowych informacji na temat proponowanej interwencji oraz podjęciem działań z zakresu edukacji i promocji zdrowia seksualnego. Ponadto farmacueta powinien posiadać wiedzę o wszystkich dostępnych formach antykoncepcji awaryjnej, a także umieć ją przekazać kobiecie, jeśli zauważy taką potrzebę podczas wywiadu.

-Chcemy, aby farmaceuci byli rzetelnym źródłem informacji o antykoncepcji awaryjnej oraz aby umieli przekazać posiadaną wiedzę pacjentce, tak by rozwiać jej wszelkie wątpliwości. W Polsce szeroka edukacja o dostępnych formach antykoncepcji jest niezbędna – podkreśla mgr farm. Olga Sierpniowska, ekspert kampanii Poranek PO, członek Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej.
 


[1] https://www.pap.pl/aktualnosci/coraz-wiecej-recept-farmaceutycznych-na-pigulke-dzien-po-najnowsze-dane

[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zdziwiona 15.09.2024 08:16
To wcześniej nie było?

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama