Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 stycznia 2025 04:42
Reklama

Nie trzeba już wysyłać lub osobiście składać wniosku w urzędzie o zwrot prawa jazdy

Od tego tygodnia nie trzeba już prosić urzędu o zwrot zatrzymanego prawa jazdy. Sądu Najwyższy orzekł, że nie można ukarać kierowcy za to, że nie ma przy sobie zwróconego już dokumentu.
Nie trzeba już wysyłać lub osobiście składać wniosku w urzędzie o zwrot prawa jazdy
Duża zmiana dla kierowców z zatrzymanym prawem jazdy.

Autor: Canva

Rocznie prawo jazdy na trzy miesiące traci około 25 tysięcy kierowców. To kara za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. To jedna z takich okoliczności, bo są także inne karane surowiej. Ta jednak jest najczęstsza.

Starosta odda jak poprosisz

Obecne przepisy wskazują, że takie prawo jazdy zabezpiecza starosta i nie oddaje go sam z siebie, gdy minie czas kary. Trzeba złożyć odpowiedni wniosek. - Aby dowiedzieć się, jak odzyskać prawo jazdy – skontaktuj się z wydziałem komunikacji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania.

Jeśli twoje badania lekarskie lub psychologiczne nadal są ważne – nie rób nowych badań – podaje strona rządowa, a Urząd Miasta w Gliwicach dodaje: - Zwrot zatrzymanego dokumentu prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania i nie podlega opłacie.

Chyba, że dokument stracił ważność i należy wyrobić nowy.

-Nie wszyscy byli jednak świadomi tego obowiązku, dlatego zaraz po upływie tego okres siadali za kierownicę – pisze teraz portalsamorzadowy o potrzebie złożenia wnioski i uczula: - Podczas kontroli policyjnej pojawiał się jednak problem i nierzadko byli oni karani za prowadzenie pojazdu bez uprawnień - mimo formalnego ich odzyskania. Policjanci traktowali ich jako osoby prowadzące pojazd bez uprawnień, co skutkowało grzywną w wysokości 1500 zł i…zakazem prowadzenia pojazdów.

Zmiana przepisów

Tymczasem zbliża się zmiana przepisów. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od 10 wrześnie nie trzeba już wysyłać lub osobiście składać wniosku w urzędzie.

Zmiany, które zaczęły obowiązywać od 10 września br. sprawią, że prawo jazdy jest zwracane automatycznie, a więc ograniczone zostały formalności natury administracyjnej i kierowcy nie będą narażeni na konsekwencje finansowe podczas kontroli.

Tu trzeba przypomnieć orzeczenie Sądu Najwyższego, który w takich przypadkach ocenia, że nie można ukarać kierowcy za to, że nie ma przy sobie zwróconego już dokumentu. SN stoi na stanowisku, że prawo jazdy tylko potwierdza uprawienia do kierowania pojazdem, ale samo w sobie nie stanowi natomiast dokumentu uprawniającego do jego prowadzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama