Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 09:24
Reklama

Domaga się mandatu za głośne słuchania radia w samochodzie? Dostał odpowiedź

Jeden z posłów domaga się karania kierowców za to, że mają w aucie za głośną muzykę. Znamy już stanowisko resortu spraw wewnętrznych w tej sprawie.
Może jednak lepiej za głośno nie słuchać.

Autor: Canva

Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, wylicza, że w 2022 roku policja nałożyła 2022 r. – 29 208 mandatów za zakłócanie porządku, a w 2023 roku było ich 30 135. Część z tych przypadków to zakłócanie tzw. ciszy nocnej. 

Formalnie jednak w polskim prawie takiego terminu nie ma.

Czemu Mroczek zajmował się mandatami? Bo musiał odpowiedzieć na interpelację posła Jarosława Sachajki z Kukiz'15.

Za głośna muzyka jest niebezpieczna na drodze

„Coraz częściej mijają nas, uczestników ruchu drogowego, rozpędzone samochody, różnych marek, których kierowcy niezwykle głośno słuchają radia bądź muzyki. Wzbudza to uzasadniony niepokój o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, sytuacja ta może zatem stwarzać zagrożenie dla poruszających się” – napisał poseł w swojej interpelacji.

I zwraca uwagę, że fale dźwiękowe płynące z rozkręconego do maksymalnych wartości głośnika, dosłownie uderzające kierowcę po uszach, sprawiają, że zupełnie nie słyszy on tego, co się dzieje w otoczeniu prowadzonego przez niego pojazdu.

A to może być niebezpieczne, bo kierowca może nie słyszeć pojazdów uprzywilejowanych jadących na sygnale

„Czy ministerstwo jest skłonne rozważyć, kierując się dobrze rozumianą troską o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, wprowadzenie przepisów odnoszących się wprost do zakazu słuchania głośniej muzyki w samochodzie?” – pyta Sachajko.

Nie ma dowodów, że tak jest

Ministerstwo odpowiada, że słuchanie głośnej muzyki podczas kierowania pojazdem nie jest czynem zabronionym. 

„W związku z tym taki przypadek nie może stanowić podstawy faktycznej zatrzymania pojazdu do kontroli drogowej” – informuje wiceminister.

Resort nie ma też żadnych badań świadczących o tym, że głośna muzyka w aucie zwiększa ryzyko wypadku drogowego.

Najważniejsze jednak jest to, że MSWiA nie zamierza wprowadzać jakichś ostrych przepisów. I to nie tylko dlatego, że nie widzi merytorycznych podstaw.

„(…) ewentualne podjęcie inicjatywy legislacyjnej w omawianym obszarze (…) pozostaje w zakresie właściwości ministra infrastruktury” – informuje posła wiceminister.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

heh 26.08.2024 11:30
Dać mu mandat!

głośny śmiech 26.08.2024 10:57
hahahaha

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama