Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:03
Reklama
Reklama

Sławosz Uznański leci w kosmos. Kim jest następca Hermaszewskiego?

Już w przyszłym roku w kosmos poleci Sławosz Uznański z Łodzi. Będzie on drugim Polakiem w kosmosie, po Mirosławie Hermaszewskim.
Sławosz Uznański leci w kosmos. Kim jest następca Hermaszewskiego?
Sławosz Uznański

Autor: Canva / Wikipedia / Adrian Grycuk

Uznański ma nadzieję, że – jak powiedział – uda mu się zrobić zdjęcie z orbity przedstawiające jakieś miejsce w Polsce.

Kim jest Sławosz Uznański?

Sławosz Uznański urodził się w 1984 roku. Pochodzi z Łodzi. Jest naukowcem specjalizującym się w badaniach nad promieniowaniem kosmicznym. 

Ukończył Politechnikę Łódzką oraz Uniwersytet w Nantes. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Aix-Marseille, koncentrując się na badaniach nad elementami odpornymi na promieniowanie dla zastosowań kosmicznych. 

Przez wiele lat związany z CERN Uznański pracuje nad projektami związanymi z Wielkim Zderzaczem Hadronów.

Najpierw szkolenie

W poniedziałek 5 sierpnia Sławosz Uznański rozpocznie intensywne szkolenie w Stanach Zjednoczonych, które ma go przygotować do misji AX-4 (Axiom Mission) na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Będą się odbywać w ośrodkach Axiom Space, NASA oraz SpaceX. 

W tej międzynarodowej wyprawie weźmie udział także troje innych astronautów: Peggy Whitson z USA, doświadczona biochemiczka i kobieta dowodząca Międzynarodową Stacją Kosmiczną Shubhanshu Shukla z Indii oraz Tibor Kapu z Węgier. 

Zespół wyruszy na orbitę na pokładzie kapsuły Dragon, wyniesionej rakietą Falcon 9 z Kennedy Space Center na Florydzie.

Polska wraca do kosmicznej gry

Według Uznańskiego powrót Polski do załogowych misji kosmicznych jest ogromnym krokiem naprzód. Możliwość testowania nowych technologii w kosmosie oraz budowania przyszłości technologicznej kraju jest dla niego – jako naukowca i inżyniera – szczególnie ciekawa. 

Do testów na orbicie zgłosiło się już ponad 60 instytutów i firm, m.in. z projektami związanymi z badaniem funkcjonowania mózgu w warunkach nieważkości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

oho 05.08.2024 15:01
Ale odlot!

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama