Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 09:29
Reklama
Reklama

Uberem pojedziesz gdy nie masz aplikacji. Czym jest uberomat?

To może być rewolucja, która poważnie zmieni polski rynek przewozów osób. Będzie można zamówić samochód na aplikację bez aplikacji.
Uberem pojedziesz gdy nie masz aplikacji. Czym jest uberomat?
To rewolucja w przejazdach.

Autor: Canva

Uber, Bolt czy FreeNow to usługi coraz popularniejsze, które wypierają tradycyjne taksówki. Do tego stopnia, że taksówkarze jeżdżą jednocześnie na aplikacje.

– Czasami korzystam z takich aplikacji. Zwłaszcza jak muszę gdzieś szybko dojechać albo nocą, kiedy trzeba wrócić do domu, a o autobus trudno – mówi pan Aleksander. – Jeździ też moja nastoletnia córka, ale ona płaci inaczej. Bo można też zapłacić kartą albo gotówką u kierowcy. 

Bez smartfona nie da rady

Niezależnie od wyboru metody – trzeba mieć smartfon i aplikację, dzięki której zamówi się podwózkę. A to problem, bo wiele osób (zwłaszcza starszych) nie jest aż tak biegła w tych sprawach. Nie mają nowszych telefonów, nie korzystają z tego typu oprogramowania i nie mogą zamówić transportu nawet w sytuacjach, gdy jest im bardzo potrzebny. 

Kłopot jest jeszcze większy, gdy w okolicy postoju nie ma tradycyjnych taksówek lub nie ma się pod ręką numeru do taxi.

Dlatego w Polsce mają być montowane specjalne urządzenia – uberomaty. Dzięki nim będzie można zamówić transport bez smartfona.

Amerykański gigant, stojący za tym pomysłem, przetestował już taki sprzęt w Czechach. A teraz Polska, jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, ma okazję być jednym z pierwszych krajów na świecie, które wdrożą to rozwiązanie. 

Zainteresowanie stawianiem takich kiosków potwierdza Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający Uber Polska.

– Myślimy o tym. Testy w Czechach zakończyły się pozytywnie i chcielibyśmy skalować ten projekt – przyznaje.

Starsi bez internetu

Nie będzie jednak tak, że ulice od razu zapełnią się maszynami, bo mają być stawiane w wyselekcjonowanych miejscach. Są to np. szpitale czy dworce albo lotniska.

W Polsce jest blisko 10 mln osób w wieku 60 lat. 37 proc. badanych z tej grupy ocenia, że korzystanie z technologii cyfrowych i internetu jest zbyt skomplikowane. 57 proc. seniorów używa telefonów komórkowych, ale nie są to nowoczesne aparaty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama