Dane serwisu Otodom pokazują, że tylko w maju, który był rekordowo ciepłym miesiącem, zainteresowanie wynajmem nieruchomości z klimatyzacją wzrosło o 80 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
Niedostosowany rynek
Mimo rosnącego popytu oferta nieruchomości z klimatyzacją w Polsce wciąż jest ograniczona. W maju tego roku dostępnych było tylko 4,5 tys. ofert domów na sprzedaż z klimatyzacją (zaledwie 6,5 proc. całej bazy lokali w tym segmencie). W przypadku mieszkań tylko 5,7 proc. wszystkich ogłoszeń dotyczyło nieruchomości z klimatyzacją.
Co więcej, klimatyzacja jest najczęściej spotykana w lokalach z rynku wtórnego. Spośród bazy mieszkań na sprzedaż z klimatyzacją 44 proc. pochodziło z rynku pierwotnego, a 56 proc. z wtórnego. W przypadku domów na sprzedaż aż 70 proc. ofert pochodziło od prywatnych właścicieli.
W większych miastach jest większe zainteresowanie
Największe zainteresowanie tego typu lokalami widać w największych miastach, np. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Katowicach. Przy filtrowaniu ofert nieruchomości w tych miastach opcję klimatyzacji wybierano o 40–70 proc. częściej niż rok temu.
Najwięcej nieruchomości z klimatyzacją znajduje się w województwach mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. W tych pięciu regionach skoncentrowane jest aż 69,5 proc. podaży domów z klimatyzacją. Jeszcze większe zagęszczenie występuje w przypadku mieszkań na wynajem – województwa mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie i śląskie odpowiadają za 80 proc. oferty roku.
Klimatyzacja podnosi cenę
Klimatyzacja w nieruchomości to niewątpliwie luksus, który znacznie podnosi jej wartość rynkową. W Warszawie cena za mkw. standardowo wyposażonego mieszkania wynosi nawet ponad 17 tys. zł, podczas gdy mieszkanie z klimatyzacją na rynku wtórnym kosztuje średnio o 16 proc. więcej. W przypadku nowych nieruchomości deweloperskich cena za mkw. mieszkania z klimatyzacją może sięgać nawet 21 000 zł.
Napisz komentarz
Komentarze