Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:14
Reklama
Reklama

Zabójczy fentanyl znowu zabija. Winne teleporady?

Kolejna ofiara fentanylu w Polsce, „zabójczego” opioidu. Jest nią 19-latka. Po tej tragedii ministra zdrowia zapowiedziała monitorowanie recept na ten preparat.
Zabójczy fentanyl znowu zabija. Winne teleporady?
Sieć obiegło m.in. to zdjęcie.

Autor: screen X

Fentanyl to bardzo silny lek przeciwbólowy, który może doprowadzić do śmierci. Jeśli go nieprawidłowo używamy. W Polsce, oficjalnie mamy już 4 ofiary tego narkotyku. 

Jest przepisywany pacjentom onkologicznym, terminalnym, którzy cierpią z powodu nieustannego i silnego bólu.

Przypomina – jak to opisują eksperci – morfinę. Jest jednak między nimi poważna różnica. Bo działanie fentanylu, nazywanego także „narkotykiem zombie”, jest 100 razy silniejsze od niej. I 50 razy silniejszy od heroiny.

Potwierdzona przyczyna śmierci

W Polsce potwierdzono już kilka przypadków śmiertelnych związanych z używaniem tego środka (w Stanach Zjednoczonych jest ich już ponad 70). Ostatnia na tej liście jest 19-latka.

Jej ciało już jakiś czas temu zostało znalezieniu w Poznaniu. Ale dopiero teraz poznaliśmy przyczynę jej śmierci. Jak podało Radio ZET, to ofiara fentanylu, który przedawkowała. 

Potwierdziły to badania toksykologiczne i sekcja zwłok. U młodej kobiety doszło do zatrzymania oddechu i krążenia. 

Z kolei kilka dni temu do sieci trafił film, na którym widać ulicę, a na niej 2 mężczyzn. Ich zachowanie wskazuje na zażycie właśnie fentanylu.

Zobacz tu.

Dane policji nie pozostawiają złudzeń

Od 2022 roku do połowy kwietnia 2024 roku – podała policja – w Polsce zabezpieczono 252,2 g fentanylu i jego pochodnych.

Do nielegalnego obrotu tym opioidem dochodzi najczęściej przez kradzieże leku zawierającego tę substancję lub poprzez fałszywe recepty. 

W ostatnim czasie daje się zaobserwować niekontrolowany dostęp do e-recept wystawianych przez receptomaty. Farmaceuci nie mają realnej możliwości zweryfikowania, czy recepta została wystawiona dla prawdziwego pacjenta, czy też ma umożliwić zdobycie leku – ocenia Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej

I dodaje: Do czego może doprowadzić niekontrolowany dostęp do fentanylu pokazuje sytuacja w Stanach Zjednoczonych. To samo zaczyna dziać się również w Polsce. 

Policja nie wyklucza jednak, że stoją za tym przemytnicy, którzy rozprowadzają fantanyl.

System pod kontrolą

Po śmierci 19-latki do sprawy odniosła się Izabela Leszczyna, ministra zdrowia. Jak powiedziała, to receptomaty dały początek nadużyciom w kupowaniu opioidów. Dlatego…

– Dwa miesiące temu poleciłam zespołowi Ministerstwa Zdrowia opracowanie zasad, definicji np. tego, czym jest badanie przy teleporadzieo – powiedziała w rozmowie z Polsat News.

Leszczyna zleciła także wprowadzenie stałego systemu monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy. System działa od wczoraj – poniedziałku 17 czerwca.

– Monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą nigdzie przekazywane – podkreśliła.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

karibu 19.06.2024 08:20
Sami się z życia eliminują. Przykre, ale niewiele można zrobić, choć oczywiście trzeba reagować.

no tak 19.06.2024 07:36
Prawdziwi zombi.

widziałam 18.06.2024 12:19
W Niemczech to już plaga.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama