Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 00:55
Reklama
Reklama
Reklama

Druga tura wyborów samorządowych gdzie jeden na jednego

W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. To pojedynki jeden na jeden między kandydatami, którzy 7 kwietnia osiągnęli najlepsze wyniki.
Druga tura wyborów samorządowych gdzie jeden na jednego

Autor: iStock

Gdynia, Kraków, Tarnów, Kędzierzyn-Koźle, Elbląg... Miejscowości, w których w najbliższą niedzielę mieszkańcy ponownie pójdą do urn, można długo wyliczać. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, do ponownego głosowania dojdzie w 748 miastach i gminach, w tym w 60 miastach prezydenckich.

Jeden na jednego

„Ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w gminach i miastach, w których dwóch kandydatów uzyskało możliwość kandydowania w drugiej turze wyborów, odbędzie się 21 kwietnia 2024 r. między godziną 7 a 21” – informuje PKW

Do tej politycznej dogrywki wchodzi 2 kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali najwięcej głosów.

I tak na przykład w Kielcach zmierzą się Agata Wojda (Platforma Obywatelska), która otrzymała 33,63 proc. głosów, i Marcin Stępniewski z PiS z 25,05 proc. głosów.

Radom to starcie Radosława Witkowskiego z PO (40,85 proc.) z Arturem Standowiczem z PiS (29,49 proc.). 

W Gorzowie Wielkopolskim na politycznym ringu zostali Jacek Wójcik (49,24 proc.) i Piotr Wilczewski z PO (22,18 proc.).

W Koninie o władzę powalczą Piotr Korytkowski z PO (31,16 proc.) i Robert Popkowski z PiS (25,60 proc.).

W zachodniopomorskiej gminie Gryfino w narożnikach przed ostatecznym starciem stoją Magdalena Pieczyńska z PO (34,59 proc.) oraz Mieczysław Sawaryn (24,17 proc.).

Jak się dopisać do listy wyborców?

Regułą wyborów samorządowych w Polsce jest to, że frekwencja w drugiej turze jest niższa niż w pierwszej. Jeżeli jednak ktoś chce zagłosować, ale nie jest w danej miejscowości zameldowany, to może to zrobić. Wystarczy, że złoży stosowny wniosek o dopisanie do rejestru wyborców. Można to zrobić osobiście lub przez internet (jest potrzeby profil zaufany).

Teoretycznie poniedziałek 15 kwietnia jest na to ostatnim dniem, bo urzędnicy mają 5 dni na podjęcie decyzji. Ale w praktyce zależy do od tempa pracy urzędu.

Żeby głosować w miejscu, w którym się mieszka bez meldunku, trzeba przedstawić jakiś dowód. Może to być umowa najmu mieszkania lub rachunek za prąd.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama