Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 09:30
Reklama
Reklama

Drożej za wydanie prawa jazdy? Powiaty domagają się podwyżki

Powiaty mówią „nie” dopłacaniu do wydawania m.in. praw jazdy. I domagają się od rządu podwyżki opłat dla mieszkańców. I to już od maja.
Drożej za wydanie prawa jazdy? Powiaty domagają się podwyżki

Autor: iStock

Za wyprodukowanie dokumentów mieszkańców trzeba zapłacić Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Płacą za to samorządy, którym z kolei płacą mieszkańcy.

Opłaty z innej epoki 

Tyle że ceny są bardzo zbliżone. W efekcie…

– Zbliżamy się do momentu, w którym administracja samorządowa będzie dopłacać do czynności urzędowych świadczonych na wniosek obywateli. Już teraz niewiele brakuje – wyjaśnił „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich.

I dodał: – Wysokość opłat za dowody rejestracyjne czy naklejki legalizacyjne ustalono 20 lat temu, a za prawa jazdy – 10 lat temu. 

Opłaty reguluje rozporządzenie

Od 1 kwietnia – podaje DGP – powiaty oraz miasta na prawach powiatu płacą Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych ponad 10 proc. więcej za m.in. wyprodukowanie praw jazdydowodów rejestracyjnych czy naklejek legalizacyjnych. Dlatego powiaty domagają się od rządu podwyżki opłat za wydania dokumentów mieszkańcom.

– Rosną płace, koszty utrzymania pomieszczeń, a PWPW, choć jest podmiotem należącym do skarbu państwa, uważa, że jako spółka prawa handlowego musi się wykazać nie tylko rentownością, lecz także zyskiem – powiedział w rozmowie z DGP Kubalski.

Samorządy natomiast nie mają wpływu na to, ile płacą mieszkańcy, bo to to reguluje rozporządzenie ministra ds. infrastruktury.

Tablice rejestracyjne też kosztują

Jest jeszcze jedna paląca sprawa: tablice rejestracyjne. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ich nie produkuje. Dlatego powiaty muszą wybrać w obowiązkowych przetargach producenta, który zaproponuje najniższą kwotę. 

Teraz – jak przekonuje w DGP Grzegorz Kubalski – płacą takiemu wykonawcy prawie tyle, ile pobierają od mieszkańców za wydanie drugiego egzemplarza.

– Zgodnie z rozporządzeniem cena za komplet tablic, bez naklejek legalizacyjnych, to 80 zł. Jeśli wniosek dotyczy jednej tablicy, a zwykle tak jest, to opłata wynosi 40 zł – doprecyzowuje Kubalski. 

Powiaty liczą na to, że rząd pochyli się nad ich argumentami i już od maja wprowadzi dla mieszkańców wyższe opłaty za wydawanie wspomnianych dokumentów.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Arek 01.05.2024 23:12
To dobrze że jest tanio.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama