Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona w Polsce 1 lutego 2022 roku. Wcześniej – przypomnijmy objęta – była ona 5-procentową stawką podatku.
Ministerstwo Finansów przypomniało w swoim komunikacie, że zerowa stawka na żywność została wprowadzona przy inflacji na poziomie 9,2 proc. W końcu osiągnęła prawie 18 proc.
Co było objęte zerowym VAT-em?
Warto pamiętać, że zerowa stawka dotyczy podstawowych produktów spożywczych. Na tej liście są między innymi:
- mięso i podroby jadalne,
- ryby i skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne, z wyłączeniem homarów i ośmiornic,
- produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone,
- warzywa i niektóre korzenie i bulwy jadalne,
- owoce i orzechy jadalne,
- zboża
- tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego – wyłącznie jadalne,
- przetwory z mięsa, ryb, skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych,
- zupy oraz buliony i preparaty do nich,
- lody,
- wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych,
- dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Eksperci oceniają decyzję rządu?
Stawka 0 miało obowiązywać do końca 2023 r. Dwutygodniowy minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego przedłużył ją jednak o 3 miesiące.
Kolejnego przedłużenia już nie będzie. Od kwietnia 2024 r. cała żywność zostanie objęta 5-orocentowym podatkiem.
– To dobry czas, żeby wrócić do normalnej stawki VAT – powiedział PAP Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. – Budżet potrzebuje dodatkowych dochodów, a ceny żywności w ostatnim czasie rosną „dosyć wolno”.
– Wzrost inflacji spowodowany wyższym VAT na żywność będzie najprawdopodobniej rozłożony w czasie, a podwyżki cen w sklepach mogą być zahamowane przez wojny cenowe między sieciami. – Tak skomentował decyzję resortu finansów w rozmowie z PAP Piotr Bielski, główny ekonomista z Santander Bank Polska.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia powód
„W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze” – czytamy w komunikacie.
Przypomnijmy, że zerowa stawka na żywność została wprowadzona przy inflacji na poziomie 9,2 proc.
„Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu obniżyła się do 3,9 proc. rok do roku i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu”.
„Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych”.
Napisz komentarz
Komentarze