Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 09:07
Reklama

Dziś święto państwowe. Czy to oznacza, że mamy kolejny dzień wolny od pracy?

Dziś 27 grudnia. Czyli święto państwowe pod nazwą Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. W tym roku obchodzimy je już po raz drugi.
Święto w okresie międzywojennym.

Autor: IPN

Tego dnia przed rokiem prezydent RP podpisał przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 

Jedyne zwycięskie powstanie Polaków

Uroczystość odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar, bo to właśnie z okna tego hotelu w drugi dzień Bożego Narodzenia w 1918 r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które doprowadziło do wybuchu powstania. 

Dodajmy od razu, że było to jedyne zwycięskie powstanie Polaków. Dlatego jest to tak wyjątkowe wydarzenie w polskiej historii. 

Dzięki niemu powstańcom udało się wyzwolić spod niemieckiego panowania i przyłączyć do odrodzonej Polski Poznań z Wielkopolską. Właśnie to wydarzenie ma upamiętniać nowe święto państwowe, przypadające właśnie 27 grudnia.

Chociaż to święto, mamy normalny dzień pracy

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Nie mamy więc dziś kolejnego dnia wydłużającego Boże Narodzenie. Dlaczego?

Wyjaśnił to już przed rokiem prezydent Andrzej Duda w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”. Powiedział wtedy:

– Nie sądzę, żeby Wielkopolanie o tym myśleli. Nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego.

Jeśli ktoś chciałby mieć jednak jeszcze dłuższe święta, musi wziąć sobie dzień urlopu. 

Ponieważ święto państwowe 27 grudnia nie jest to dniem ustawowo wolnym od pracy, to normalnie działają wszystkie sklepy, galerie handlowe, placówki publiczne i pocztowe.

Historia powstania wielkopolskiego

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do końca roku Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tyle 27.12.2023 12:11
Jeśli śwęto to powinno być wolne od pracy.

rada 27.12.2023 13:07
Bierz urlop!

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama