Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:50
Reklama
Reklama

Szukamy lepiej płatnej pracy na Zachodzie

Mamy kolejną falę emigracji zarobkowej Polaków. Inflacja i rosnące koszty życia zrobiły swoje. Jedziemy na Zachód, żeby polepszyć sobie życie.
Szukamy lepiej płatnej pracy na Zachodzie
Jedziemy na Zachód, żeby polepszyć sobie życie. Inflacja i rosnące koszty życia zrobiły swoje.

Autor: iStock

Ten kierunek poszukiwania pracy – jak podaje serwis pulshr.pl – potwierdzają badania. Z ustaleń agencji zatrudnienia Trenkwalder wynika, że wyjazd zarobkowy za granicę planuje aż 55 proc. ankietowanych. Z tego:

- 10 proc. wyjechałoby na okres do 3 miesięcy, 

- 6 proc. na pół roku, 

- 11 proc. do roku,

- 15 proc. nie określiło długości wyjazdu, 

- 13 proc. chętnie wyjechałoby na stałe.

Dlaczego wyjeżdżamy?

Odpowiedź na to pytanie jest niezmienna – pieniądze

– Wielu Polaków chce podreperować budżet i dlatego szuka pracy w innych krajach – wskazał jeden z ważnych powodów w rozmowie z pulsHR.pl Wojciech Ratajczyk, prezes agencji Trenkwalder. 

I dodał, że jeśli Polacy muszą wykonywać proste prace – a większość z nich nie jedzie na Zachód, żeby pracować na stanowiskach kierowniczych czy specjalistycznych, to wolą to robić za większe pieniądze, np. w Niemczech. 

I chociaż zarobki w Polsce szybko rosną, to – jak zauważa w rozmowie z pulshr.pl Dagmara Chudzińska-Matysiak z Randstad Polska – wynagrodzenie w krajach zachodnich nadal jest atrakcyjne.

– Nie można powiedzieć, że w Polsce sytuacja na rynku pracy nie jest dobra, ale też pracownik niewykwalifikowany nie ma zbyt wielu możliwości, jeśli nie mieszka w pobliżu dużego miasta – podkreśla Chodzińska-Matysiak.

O jakich różnicach w zarobkach mówimy? 

Stawka zasadnicza w Polsce w przypadku pracowników niewykwalifikowanych wynosi dzisiaj ok. 24 zł brutto za godzinę – odpowiada Chodzińska-Matysiak. W Niemczech czy Holandii za tę samą pracę można otrzymać średnio ok. 14 euro brutto. 

W przypadku operatorów wózka widłowego stawka zasadnicza to obecnie 5-6 tys. zł brutto, w Danii ok. 2,5 tys. euro (ok. 11 tys. zł) brutto.

– Osoby bez specjalnych kwalifikacji, które wyjeżdżają do pracy za granicę, są w stanie zaoszczędzić 600-1000 euro miesięcznie – podsumowuje Dagmara Chudzińska-Matysiak. 

Najwięcej ofert pracy dotyczy prostych prac oraz pracy dla specjalistów: spawaczy, monterów, operatorów maszyn. 

Kto najchętniej jedzie do pracy na Zachód?

Najliczniejszą grupę osób, które poważnie zastanawiają się nad wyjazdem do pracy za granicę, stanowią – jak wynika z raportu Gi Group – ludzie młodzi. 

 - 52 proc. spośród nich jest w wieku 25-44 lat, 

- 30 proc. to osoby przed 25 rokiem życia.

Emigracja zarobkowa 2024

Czy w 2024 r. emigracja zarobkowa utrzyma się na tym samym poziomie, czy będzie się nasilała?

W ocenie Dagmary Chodzińskiej-Matysiak zależy to od koniunktury gospodarczej, od tego, jak firmy w Polsce będą reagowały na rosnące koszty pracy, wreszcie od ofert zagranicznych pracodawców.

Wydaje się jednak, że zainteresowanie pracą zagraniczną utrzyma się na obecnym poziomie – podsumowuje Chodzińska-Matysiak. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

cesar 22.12.2023 20:19
Pecunia non olet.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama