Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 08:58
Reklama

Najkrótszy dzień w roku już niedługo

Najkrótszy dzień w roku tuż-tuż. Tak się składa, że to także data przesilenia zimowego, która jest ruchoma. Kiedy przypada i ile potrwa? Sprawdziliśmy.
To już niedługo.

Autor: iStock

Przesilenie zimowe daje początek zimie astronomicznej, która potrwa do równonocy wiosennej. Oznacza to, że na półkuli północnej pomiędzy 21 lub 22 grudnia a 20 lub 21 marca (daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później) będziemy mieli zimę. 

Zima astronomiczna a kalendarzowa

Przy czym zima astronomiczna nie jest tożsama z zimą kalendarzową, która jest po prostu datą w kalendarzu wyznaczającą symboliczny początek zimy. Zawsze wypada tego samego dnia: 22 grudnia

Tak się składa, że w tym roku początek zimy astronomicznej i kalendarzowej spotkają się tego samego dnia – w piątek 22 grudnia.

Zima kalendarzowa – dodajmy jeszcze – trwa 3 miesiące. Skończy się w czwartek 21 marca 2024 roku. Będzie to także początek wiosny.

Kiedy wypada najkrótszy dzień w 2023 roku?

W piątek 22 grudnia. Potrwa – jak dokładnie podaje Wirtualna Polska – 7 godzin i 39 minut. Zmierzch zapadnie już około 16. 

Co ciekawe, nie u wszystkich w tym samym momencie. Mieszkańcy południowej Polski będą się cieszyć nim trochę dłużej niż mieszkańcy północnej części kraju.

Czy przesilenie zimowe ma wpływ na nasze zdrowie?

Niestety ma. Co prawda to nie choroba, ale stan, który odczuwamy, czasami boleśnie. Na tyle, że wielu osobom utrudnia to normalne funkcjonowanie. Do jego objawów należą:

przytłoczenie psychiczne, 

znudzenie, 

ospałość, 

zniechęcenie, 

znużenie, 

osłabienie, 

brak sił, 

ból głowy, 

rozdrażnienie, 

ból mięśni,

spadek libido.

Jak sobie z tym radzić? 

Wprowadzając zmiany do naszego trybu życia i codziennej diety, która ma nas pobudzać i wzmacniać, a nie obciążać.

Dlatego żeby wrócił nam dobra energia – podpowiada serwis apteline.pl – trzeba zadbać o odpowiednie dotlenienie organizmu. A tu nieoceniona jest aktywność na świeżym powietrzu. 

Jeśli chodzi o odpowiednią dietę, to warto korzystać z pojawiających się nowalijek, zamienić cięższe, zimowe dania na lżejsze, które nie będzie nas dodatkowo obciążało. 

I uwaga – ważny jest też odpowiednio długi sen. Bo kiedy jesteśmy wyspani, lepiej funkcjonujemy. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fascynat 19.12.2023 23:38
Warto docenić znaczenie astronomicznych wydarzeń, takich jak przesilenie zimowe, które wpływają nie tylko na nasze codzienne życie, ale także na naszą kulturę i sposoby obchodzenia świąt. To wspaniałe doświadczenie obserwować zmieniającą się naturę i cieszyć się różnorodnością pór roku. Przesilenie zimowe jest tylko jednym z wielu fascynujących momentów, jakie przynosi nam wszechświat.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama