Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 08:29
Reklama
Reklama
Reklama

Adwokat, adwokatka czy może osoba adwokacka? Jest język neutralny?

Prezydium NRA rozważa wprowadzenie feminatywów (adwokatka) i neutratywów (osoba adwokacka, osoba aplikancka) w legitymacji adwokackiej i aplikanckiej.
  • Źródło: ordoiuris.pl
Adwokat, adwokatka czy może osoba adwokacka? Jest język neutralny?
Znak mowy neutralnej.

Autor: ordoiuris.pl

Prezydium NRA analizuje wprowadzenie języka neutralnego płciowo w legitymacji adwokackiej i aplikanckiej
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) rozważa wprowadzenie feminatywów (np. adwokatka) oraz neutratywów (np. osoba adwokacka, osoba aplikancka) w dokumentach zawodowych. To rozważanie wywołuje dyskusje na temat używania języka neutralnego płciowo. W czerwcu 2021 r. Komisja etyki, praktyki adwokackiej i wykonywania zawodu stwierdziła, że stosowanie form żeńskich nie jest naruszeniem etyki zawodowej. Jednakże, Krajowa Rada Radców Prawnych ma odmienne zdanie, wskazując na obowiązujące przepisy prawa.

Język neutralny płciowo w edukacji i reakcje społeczne
Warszawski ratusz rekomenduje stosowanie języka wrażliwego płciowo w szkołach i opublikował poradnik dla nauczycieli w tym temacie. Decyzja ta spotkała się z zarzutami, że narzucanie nowych określeń dzieciom w szkole może przekraczać kompetencje nauczycieli oraz ingerować w prawo rodziców do wychowania zgodnego z własnymi przekonaniami, co budzi kontrowersje w społeczeństwie.

Wpływ języka neutralnego płciowo na wychowanie dzieci i spory o jego stosowanie
Temat języka neutralnego płciowo nie dotyczy tylko świata dorosłych, ale także wzbudza kontrowersje w kontekście wychowania dzieci. Dyskusje na ten temat prowadzone są zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym, a rodzice oraz władze publiczne starają się znaleźć równowagę pomiędzy różnymi zapatrywaniami. Sprawa ta ukierunkowuje również uwagę na prawa rodziców do kształtowania wychowania swoich dzieci i budzi wątpliwości, czy pewne decyzje podejmowane w szkołach nie naruszają tych praw.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
adw. 24.11.2023 20:43
Bzdura! Po co tworzyć neutralne dziwolągi? Dla kogo?

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama