Z raportu „Długie jutro”, opracowanego przez Nationale-Nederlanden, wynika, że aż 40 proc. Polaków nie dba o zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej.
Ale też aż 39 proc. uczestników badania jest niezadowolonych ze swojej obecnej sytuacji finansowej.
Ledwo wiążą koniec z końcem
Autorzy badania zapytali ankietowanych, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem: finansowo ledwo wiążę koniec z końcem. I tak:
• 5 proc. respondentów odpowiedziało, że w ogóle,
• 38 proc., że trochę,
• 26 proc., że bardzo.
Co więcej, 22 proc. ankietowanych przyznało, że nie ma żadnych oszczędności, a tylko 17 proc. za zaskórniaki jest w stanie przeżyć ponad rok.
W raporcie zwrócono uwagę, jak podzielone pod względem finansowym jest polskie społeczeństwo. Z jednej strony Polacy pracują dużo (według OECD w 2021 roku średnio 1830 godzin), a z drugiej – często żyją od wypłaty do wypłaty.
Ponad połowa respondentów jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej i aktywnie poszerza swoją wiedzę w tym zakresie.
Liczą na państwo
Ponad 70 proc. Polaków wierzy, że to państwo zadba o ich emeryturę (instytucjom publicznym najbardziej ufają seniorzy). Młodzi są nieco mniej optymistyczni – 62 proc. z nich liczy na wsparcie państwa. Mimo to wielu młodych dostrzega jednak potrzebę samodzielnego zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej.
Z raportu wynika, że blisko dwie trzecie respondentów planuje pracować nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Przyczynami takiej postawy są m.in. naturalna chęć przebywania wśród ludzi oraz niskie świadczenia emerytalne.
Napisz komentarz
Komentarze