Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:28
Reklama
Reklama

Oto co możesz zrobić z numerem PESEL

Od 17 listopada pojawi się możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w Urzędzie Miasta Torunia. Nikt nie weźmie na ciebie kredytu, nie kupi sprzętów na raty.
Oto co możesz zrobić z numerem PESEL
PESEL mamy np. w dowodzie.

Autor: kadr

Od 17 listopada pojawiła się możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w Urzędzie Miasta Nikt nie weźmie na ciebie kredytu, nie kupi sprzętów na raty.

Warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych

Coraz częściej słyszymy o przypadkach kradzieży tożsamości, oszustwach finansowych czy naruszaniu prywatności. Dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Szczególnie dotyczy to numeru PESEL, który jest kluczowy przy wielu transakcjach i sprawach urzędowych. Na szczęście od 17 listopada br. można go zastrzec.

Jak to działa?

Zastrzeżenie numeru PESEL to usługa, która pozwoli nam uniknąć różnych nieprzyjemnych sytuacji. Dzięki temu, nikt nie będzie mógł na nas wziąć kredytu, kupić sprzętów na raty, ani sprzedać naszej nieruchomości bez naszej wiedzy i zgody. Zastrzeżenie numeru PESEL zapobiegnie również wyrobieniu duplikatu karty SIM, co skutecznie ochroni nas przed oszustwami telekomunikacyjnymi. Innymi słowy, nikt nie będzie mógł wykorzystać naszego numeru PESEL bez naszej zgody.

Czyli co to daje?

Wszystkie zastrzeżenia numerów PESEL będą gromadzone w dedykowanym rejestrze, który będzie dostępny dla każdej osoby fizycznej. W ramach tej usługi będziemy mieli możliwość zarówno zastrzeżenia numeru PESEL, cofnięcia takiego zastrzeżenia, jak i ustawienia automatycznego zastrzeżenia. Będziemy również mogli sprawdzić historię weryfikacji numeru PESEL przez różne instytucje, firmy i osoby prywatne, co pozwoli nam na pełną kontrolę nad naszymi danymi.

Jest kilka możliwości

Procedura zastrzeżenia numeru PESEL została uproszczona i możemy jej dokonać na kilka różnych sposobów. Po pierwsze, możemy złożyć wniosek elektronicznie poprzez stronę obywatel.gov.pl. Drugą opcją jest skorzystanie z aplikacji mObywatel, która również umożliwia zastrzeżenie naszego numeru PESEL. Możemy również udać się do placówki bankowej lub na pocztę, gdzie także będzie możliwość zgłoszenia takiego zastrzeżenia. Jeśli wolimy załatwić to osobiście, wystarczy odwiedzić dowolny urząd gminy. Po weryfikacji tożsamości, składamy wniosek o wpisanie w rejestrze zastrzeżeń lub cofnięcie takiego zastrzeżenia.

Warto dodać, że w rejestrze wprowadzane są dane wszystkich osób pełnoletnich, zarówno polskich obywateli, jak i cudzoziemców. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy osobiście złożyć wniosku, np. ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inną przeszkodę, możemy zlecić to pełnomocnikowi. Musi on stawić się osobiście w dowolnym urzędzie gminy, złożyć pełnomocnictwo szczególne i potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.

Jeśli jesteśmy opiekunami lub kuratorami, możemy złożyć wniosek w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność. W takim przypadku musimy przedstawić orzeczenie sądowe potwierdzające naszą rolę oraz potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.

Chroń swoje dane, a jeśli chcesz wiedzieć więcej, dowiesz się w...

Po złożeniu wniosku i pozytywnej weryfikacji tożsamości organ gminy zarejestruje zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL w rejestrze. Następnie wyda wnioskodawcy potwierdzenie zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pytanie 26.12.2023 21:54
A dlaczego my obywatele mamy to robić?

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama