Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:18
Reklama
Reklama

Skąd ZUS ma pieniądze na wypłaty? Cudzoziemcy wypracowują...

Pracujący w Polsce cudzoziemcy nie wykorzystują ZUS-u, ale pompują w niego pieniądze. To reakcja szefowej ZUS na fake newsy o Ukraińcach.
Skąd ZUS ma pieniądze na wypłaty? Cudzoziemcy wypracowują...
Według ZUS na jednego emeryta przypada w Polsce 4 pracujących.

Autor: iStock

Kilka tygodni temu w internecie po raz kolejny pojawiły się fake newsy dotyczące uchodźców z Ukrainy. I formułowany pod ich adresem zarzut, że nielegalnie wyciągają z ZUS-u świadczenia. Sposobem na to jest jednodniowa turystyka. 

ZUS dokładnie sprawdza

Zaczepiony w ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustami swojego rzecznika Pawła Żebrowskiego zaprzeczył, że jest naciągany. 

– A takie nieprawdziwe informacje są rozpowszechniane – powiedział rzecznik. 

I uzasadnił: – ZUS ma narzędzia, żeby sprawdzić, czy osoba, która złożyła wniosek, ma do tego prawo. Zakład nie przyzna środków obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali na jeden dzień do Polski.

Podkreślił także, że… – …ZUS ma ustawowy obowiązek wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski. Zakład korzysta w tej sprawie z bazy danych Straży Granicznej.

Nie tylko Ukraińcy

Na te fake newsy zareagowała także prof. Gerturda Uścińska. Podkreśliła – jak podał Business Insider – że m.in. dzięki legalnie pracującym w Polsce obcokrajowcom budżet ZUS jest stabilny i są pieniądze na wypłaty zobowiązań. 

To o tyle istotne zastrzeżenie, że liczba pracujących cudzoziemców stale rośnie. Według ZUS na koniec września zarejestrowanych ponad 1,1 mln legalnie pracujących obcokrajowców. To o 6,4 proc. więcej niż rok wcześniej i o 54 tysiące osób więcej niż na początku tego roku.

Najbardziej, bo o 15,3 tys., wzrosła liczba Ukraińców. Na koniec września wśród największych grupą cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS byli:

Ukraińcy (ponad 750 tys.),

Białorusini (126,3 tys.), 

Gruzini (27 tys.),

Hindusi (prawie 20 tys.). 

Według prof. Uścińskiej liczba cudzoziemców pracujących w Polsce i objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym ma znaczący wpływ na sytuację FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych). To tyle istotne, że wypłaty z ZUS cały czas rosną.

Od stycznia do września ZUS wypłacił 267,7 mld zł, o 18,1 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. 

Wydatki na emerytury i renty wyniosły 237 mld zł, o 18,4 proc. więcej rok do roku.

Lek na polską demografię?

„Cudzoziemcy przybywający do Polski mogą w pewnym stopniu poprawić sytuację demograficzną, ale nie zahamują niekorzystnych trendów związanych ze starzeniem się społeczeństwa” – napisał jakiś czas temu ZUS w swoim raporcie „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”. 

Według ZUS na jednego emeryta przypada w Polsce 4 pracujących. Za 20 lat będzie ich już  tylko 2. Pytanie brzmi: co zrobić, żeby to odwrócić? Zanim nasz system emerytalny zupełnie się załamie?

Według ZUS – jak podał serwis money.pl – żeby utrzymać tzw. „współczynnik obciążenia demograficznego osobami starszymi” na obecnym poziomie, to w  najbliższych latach liczba cudzoziemców w wieku produkcyjnym musiałaby przyrastać o 200-400 tys. rocznie, żeby w 2030 r. wynieść 2,2 mln osób. W rezultacie w 2030 r. blisko co 10 osoba w wieku produkcyjnym byłaby cudzoziemcem. 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pstryk 07.11.2023 23:08
I od razu jest rozwiązanie zagadki.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama