Kilkadziesiąt publikacji naukowych, kilkadziesiąt nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski. Dama Orderu Orła Białego. Jej imię nosi oddział noworodkowy szpitala w Krakowie.
Zmarła Wanda Półtawska. Miałą 101 lat.
Harcerka z Lublina
Urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Jeszcze przed wojną zapisała się do harcerstwa, a po ataku Niemiec – właśnie jako harcerka – zaczęła działać w konspiracji.
Gestapo aresztowało Półtawską w 1941 roku. Została osadzona w więzieniu na Zamku w Lublinie, gdzie była torturowana. Potem została wywieziona do obozu Ravensbruk. Tam na Półtawskiej przeprowadzano eksperymenty medyczne.
Półtawska przeżyła wojnę i zaczęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stąd właśnie jej silne związki z Krakowem.
Jednak najbardziej znana jest jako bliska przyjaciółka Jana Pawła II.
Przyjaźń z Karolem Wojtyłą
Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy Wanda Półtawska spotkała się z Karolem Wojtyłą, ale badacze oceniają, że mógł to być rok 1953 r. Półtawska miała poznać przyszłego papieża podczas spowiedzi. Potem znajomość się rozwinęła.
„Szukając odpowiedzi na pytanie o „zasadę” (podstawę) dalszych kontaktów, należy ją po prostu sformułować tak: byłaś i nadal pozostajesz moim +ekspertem+ osobistym od dziedziny „Humanae vitae”. Tak było od dwudziestu z górą lat, i to należy nadal utrzymać. W kontekst owego „eksperta” wchodzą różne sprawy, którymi de facto się zajmowałaś i na których się znasz, problem etyczny regulacji poczęć, wychowanie młodzieży „do miłości”, medycyna pastoralna” – to fragment listu papieża do Półtawskiej z 1978 roku.
Napisz komentarz
Komentarze