Ciekawym eksperymentem okazał się sondaż, który firma United Surveys przeprowadziła na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” i radia RMF FM. Choć kwestia wynagrodzenia za pracę jest jednym z kluczowych aspektów egzystencji, Polacy nie do końca orientują się, w jaki sposób zmiany powiązane z „Polskim Ładem” wpłyną na ich pensje.
Na pytanie „Czy już pan/pani wie, ile będzie wynosiła pana/pani pensja po wprowadzeniu „Polskiego Ładu?” aż 72,6 proc. respondentów określiło, że nie posiada wiedzy w tej kwestii. Tylko 27,4 proc. z nich wie, ile będzie zarabiać.
Pracownia badawcza zapytała swoich rozmówców o to, jak będzie kształtować się ich wynagrodzenie. Na pytanie „Czy będzie niższe, wyższe czy takie samo, jak przed wprowadzeniem „Polskiego Ładu” ankietowani odpowiedzieli następująco:
- 29,9 proc. – nie wiem/trudno powiedzieć,
- 24,5 proc. – raczej wyższe,
- 21,1 proc. – raczej niższe,
- 16,8 proc. – takie samo,
- 5,7 proc. – zdecydowanie niższe,
- 2 proc. – zdecydowanie wyższe.
Pozwala to wnioskować, że większość z nas stale żyje w niepewności lub nie ma całkowitej wiedzy na temat własnych zarobków.
W ostatnim sondażu polecono uczestnikom ankiety dokończenie stwierdzenia: „Czy pana/pani zdaniem na podatkowych zmianach związanych z Polskim Ładem pan/pani…”. Najwięcej osób (26,1 proc.) uznało, że ich sytuacja nie zmieni się. 24 proc. respondentów oczekuje, że skorzysta na nowych zasadach. Kolejnych 16,5 proc. badanych ocenia, że „raczej straci”; 16,4 proc. ankietowanych nie wie, czego się spodziewać. 13 proc. pytanych ocenia, że zdecydowanie poniesie straty, 3,9 proc. zaś uważa, że zdecydowanie skorzysta.
Napisz komentarz
Komentarze