Zachodniopomorskie winnice, które oferują prawdziwe bogactwo smaków, są coraz bardziej znaczącą częścią lokalnej gospodarki. Warto zaznaczyć, że winnice stają się również coraz bardziej atrakcyjne dla turystów, jako miejsca z wyjątkowym klimatem i pięknym otoczeniem. Weekendowe pikniki z winiarzami to zatem świetny sposób na odkrywanie tych miejsc i ich wyjątkowego uroku.
Współorganizatorem wydarzeń jest województwo zachodniopomorskie, które od lat wspiera rozwój enoturystyki. Dofinansowując wyjazdy na targi winiarskie oraz organizując festiwal wina Pomorza Zachodniego, samorząd pokazuje swoje zaangażowanie w promocję lokalnych winnic i ich wyrobów.
Po trzech udanych edycjach festiwalu wina, nadszedł czas na pokazanie nie tylko samego trunku, ale również miejsca, w którym powstaje. "Weekend otwartych winnic" będzie doskonałą okazją, aby odwiedzający mogli zobaczyć, jak dokładnie proces tworzenia wina wygląda. Spacerując między krzakami winorośli, będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o procesie produkcji i posłuchać ciekawych opowieści na temat winnic Pomorza Zachodniego.
Oczywiście, podczas weekendu otwartych winnic nie zabraknie degustacji. Uczestnicy będą mieli okazję skosztować różnych rodzajów win, delektując się ich wyjątkowym smakiem. Ponadto, będziemy mieli również okazję spróbować wyśmienitego jedzenia, które będzie można znaleźć na piknikach. Dodatkowo, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, takich jak warsztaty malowania akwarelami, gra w bule, tenis, wędkowanie czy spływ kajakowy.
Gdzie będzie można zgłębiać winiarskie tajemnice? Na długi weekend swoje bramy otwierają:
1. Winnica Bekasiak,
2. Winnica Binowo,
3. Winnica De Lewin,
4. Winnice Kojder,
5. Winnica Korzeń,
6. Winnica Molias,
7. Winnica Pałacu Rajkowo,
8. Winnica Sydonia,
9. Winnica Turnau,
10. Winnica Zodiak.
W katalogu gwarantowanych atrakcji we wszystkich lokalizacjach są: możliwość samodzielnego spaceru po winnicy, zwiedzanie winnicy i winiarni z winiarzem, degustacja wina na miejscu, zakup wina na wynos. Wszędzie będzie można też kupić regionalne specjały - sery, wędliny, pieczywo i inne przekąski. Każda z winnic przygotuje też strefę wypoczynkową dla gości, z leżakami, ławkami, kocami itp.
Ale w programie Letnich Dionizji Pomorza Zachodniego najciekawsze są chyba dodatkowe atrakcje, autorskie pomysły gospodarzy poszczególnych winnic na pokazanie ich wyjątkowości, lokalnego kolorytu, historii, turystycznego kontekstu. Winnica Bekasiak organizuje wędkowanie i grilla. Winnica Binowo również zaprasza na ognisko, przysmaki z dziczyzny (oferowane przez zaprzyjaźniony foodtruck) i pyszne Sery Marwickie z mleka krowiego, owczego i koziego. Odwiedzając Binowo warto wybrać się nad pobliskie jeziora i do Puszczy Bukowej. Winnicę De Lewin będzie można objechać melexem. A gospodyni przygotuje na deser pyszne ciasto drożdżowe.
Winnica Kojder organizuje m.in. warsztaty malowania akwarelami (Anna Kwiecień, Radocha Pracownia) i zaprasza na degustacje win, soków, serów i… pieczonych ślimaków. Z kolei w Winnicy Korzeń będzie można skosztować pomarańczowych dżemów własnej roboty i hiszpańskiej szynki. A także pograć w tenisa. Natomiast w Winnicy Molias wino będzie flirtowało z miodem. Na gości czekają miody z własnej pasieki, także miód pitny.
Do Winnicy Rajkowo mieszkańcy Szczecina mogą dojechać autobusem komunikacji miejskiej (243), a na miejscu czekać będą ekologiczne wina i soki, leżaki, hamaki, ognisko. Winnica Sydonia kusi włoskimi przekąskami, nawet pizzą wypiekaną na miejscu. Będzie tam można pograć w bule, integrować się przy ognisku, a w poniedziałek (14 sierpnia) planowany jest spływa kajakami po rzece Krąpiel. Winnica Turnau zaserwuje regionalne smakołyki - sery i dania z grilla od lokalnego restauratora. W Winnicy Zodiak będzie można własnoręcznie zakorkować butelkę stuletnią korkownicą z Szampanii i posłuchać fascynujących opowieści o winach musujących.
Napisz komentarz
Komentarze