Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 15:25
Reklama
Reklama
Reklama

Młot na niewydających paragony?

Kampania Ministerstwa Finansów to ma być sposób na walkę z oszustami podatkowymi, którzy szukają sposobów na obejście podatków, szczególnie VAT-u. A podatki – dodajmy – są pod szczególną ochroną Ministerstwa Finansów.
Młot na niewydających paragony?

Autor: iStock

Resort finansów zachęca Polaków, żeby zawsze brali paragony. Tak m.in. chce kontrolować sprzedaż towarów i usług. Tłumaczy to dbałością o wpływy z VAT do budżetu.

Prawie połowa Polaków nie dba o paragon

Stąd pomysł na kampanię „Weź paragon”. Jej celem jest namawianie Polaków, żeby zawsze po dokonaniu transakcji prosili o paragon. I nie jest to robienie akcji na siłę, bo jako nacja mamy do nich dość luźny stosunek. 

Jak pokazała sonda Radia Zet, blisko połowa z nas (46 proc.) deklaruje, że nie zabiera ze sobą paragonu. Bo w gruncie rzeczy niewiele nas obchodzi, co zrobi z nim sprzedawca. Nas zadowala kupiony towar. 

To nam ułatwi złożenie reklamacji

Żeby więc jeszcze bardziej przekonać Polaków, że zabieranie paragonu np. ze sklepu ma sens, resort finansów sięga po jeszcze jeden argument: nasze zadowolenie z zakupu. Jak podkreśla w komunikacie, paragon może przydać się np. przy reklamacjach. 

„Wzięcie paragonu ułatwi zgłoszenie reklamacji, porównanie cen i sprawdzenie, czy transakcja została prawidłowo rozliczona – czytamy. To też dowód uczciwości przedsiębiorcy i potwierdzenie, że podatek trafił do budżetu państwa”.

Gastronomia pod szczególnym nadzorem

Rząd podkreśla, że w walce o zaległy VAT nie odda pola. A ma tu sporo do zrobienia, m.in. – jak sam wskazuje – w gastronomii. 

„Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, żeby je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także jako podkładki do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT” – czytamy w komunikacie. 

Na dowód, że tak jest, prezentuje wyniki kontroli przeprowadzonych jednego dnia w centrum Warszawy. Efekt? Kilkadziesiąt tysięcy złotych z grzywien. Za to, że VAT – zamiast do budżetu państwa – zostawał w kieszeni nierzetelnego – jak to określa MF – przedsiębiorcy. 

Obywatelska powinność: donieść skarbówce

Dlatego MF zachęca, żeby zawsze prosić o paragon w sklepach, restauracjach, u fryzjera lub innych zakładach usługowych. 

I dodaje, że jeśli przedsiębiorcy odmawiają wydania paragonu, to powinniśmy to zgłosić do Krajowej Administracji Skarbowej. Resort podał  w komunikacie dane kontaktowe: bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000, e-maile: [email protected]

Przy tym MF broni się przed określaniem tego jako „donos”. Woli uzasadniać to dbałością o wpływy to budżetu. A to przecież – wybrzmiewa w podtekście – jest już nasza wspólna sprawa.

Szybka sonda Radia Zet jest odpowiedzią na takie argumenty. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hoop 04.08.2023 11:10
Kombinatorów nigdy i nigdzie nie brakuje.

FACEBOOK
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: erollTreść komentarza: Pseudozabawa smarkaczy.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 14:32Źródło komentarza: Ukradł defibrylator i porzucił. Jest poszukiwany [WIDEO]Autor komentarza: jego pseudonimTreść komentarza: Przychlast!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 13:54Źródło komentarza: Ukradł defibrylator i porzucił. Jest poszukiwany [WIDEO]Autor komentarza: koniecznieTreść komentarza: Z odsetkami proszę!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 13:51Źródło komentarza: Co z systemem alimentacyjnym? Politycy obiecali, więc czego się spodziewać?Autor komentarza: SzymekTreść komentarza: Pozbył się pisowskich adwokatów co jest znamienne.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 13:45Źródło komentarza: Paweł Szopa wraca do Polski. Odzież Red is Bed promowały prezydent i premierAutor komentarza: olderTreść komentarza: Też dziś byłem na Centralnym, zapalić znicz dziadkom. Zwolnijmy trochę, pomyślmy i wspomnijmy tych, którzy już odeszli ale dzięki naszej pamięci będą wciąż wspominaniData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:42Źródło komentarza: Najstarsze cmentarze w Szczecinie i innych regionach PolskiAutor komentarza: szczecinianinTreść komentarza: Nasz cmentarz zaprojektowany został na wzór obiektów w Wiedniu i Hamburgu. Miał wpisywać się w niemiecką koncepcję miejskiego ogrodu. Jego historia jest niezwykle ciekawa i mimo że powstał w 10901 r. wiąże się z przemianami, zachodzącymi w mieście pod koniec XIX wieku. W czasie II Wojny Światowej grzebano tu ofiary bombardowań, a po 1945 roku Polacy zaczęli chować tu swoich bliskich. I tak jest po dziś dzień.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 12:06Źródło komentarza: Najstarsze cmentarze w Szczecinie i innych regionach Polski
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama