Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 06:21
Reklama
Reklama
Reklama

Ptasia grypa u kotów. Właściciele padłych zwierząt pod opieką sanepidu

W ostatnim czasie służby weterynaryjne odnotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych – podał GIS. I dodał, że bardzo rzadko dochodzi do zakażenia człowieka.
Ptasia grypa u kotów. Właściciele padłych zwierząt pod opieką sanepidu

Autor: iStock

Ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome. Z właścicielami padłych kotów, u których potwierdzono zakażenie A/H5N1/, prewencyjnie kontaktują się pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych – podał dziś (4 lipca) główny inspektor sanitarny.

W całym kraju zdarzają się przypadki zwierząt, których stan szybko się pogarsza i które natychmiast trzeba zabrać do lekarza. Często to nie pomaga i zwierzę umiera. 

Wysoka śmiertelność

„W ostatnim czasie służby weterynaryjne odnotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych. Choroba charakteryzuje się objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Zgodnie z Komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, wyniki badań wskazują jako przyczynę zakażenia zwierząt wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1/” – informuje teraz GIS.

Wyjaśnia także, że właściciele zakażonych zwierząt są objęci nadzorem epidemiologicznym. Jednocześnie uspokaja, że ludziom nic nie grozi.

„Do zakażenia człowieka dochodzi niezwykle rzadko i wyłącznie w wyniku bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem. Możliwość zakażenia głównie dotyczy osób zawodowo mających kontakt z drobiem i dzikimi ptakami. W Polsce dotychczas nie zarejestrowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A/H5N1" – zapewniają eksperci.

Przestrzegaj tych zasad!

Trzeba jednak zachować ostrożność i stosować się do wytycznych sanepidu. Dlatego:

• unikaj bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów,

• po przyjściu do domu od razu zabezpiecz buty przed dostępem kotów,

• oczyszczaj obuwie, każdorazowo po powrocie do domu,

• zdezynfekuj powierzchnię, na której stały buty,

• stosuj rutynowe zasady higieny, takie jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do domu, przed przygotowaniem posiłku,

• zachowuj warunki higieniczne przy przygotowaniu posiłków dla kotów;

• w przypadku wystąpienia u zwierzęcia domowego objawów choroby, zgłoś się z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii,

• w przypadku pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych, sam zgłoś się do lekarza. 

Czemu koty chorują?

Wciąż do końca nie wiadomo, czemu koty chorują. Podaejrzewa się, że zwierzęta miały kontakt z chorym ptactwem. 

Tyle że naukowcy Krzysztof Pyrć, Maciej Grzybek i Łukasz Rąbalski oceniają, że przyczyną mogła być karma. Może zatruta była jakaś partia karmy, a może zwierzęta zjadły padłego ptaka.

Badania wciąż trwają. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kociara 04.07.2023 20:19
Super fotka!

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama