Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 15:31
Reklama
Reklama
Reklama

Zmiany w prawie. Dziecko nie musi być już ofiarą, żeby je zabrać z domu oprawcy

Lada dzień w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące przemocy domowej. To reakcja na coraz częstsze przypadki znęcania się nad dziećmi. Okrucieństwa posuniętego często do śmierci.
Zmiany w prawie. Dziecko nie musi być już ofiarą, żeby je zabrać z domu oprawcy

Autor: iStock

8 maja, po ponad miesięcznym pobycie w szpitalu, zmarł 8-letni Kamil z Częstochowy. Został zakatowany przez ojczyma. Matka nie reagowała na bestialstowo swojego partnera. Mężczyzna przypalał dziecko papierosami, polewał je wrzątkiem i za wkładał do pieca.

Rodzina w centrum uwagi

Niestety historie o bestialskiej przemocy w rodzinach przedostają się do mediów regularnie. Co jakiś czas w Polsce głośno jest o tragediach, do jakich dochodzi w czterech ścianach. Dlatego właśnie zostało zmienione prawo. Zacznie obowiązywać już w czwartek 23 czerwca.

Chodzi o nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zmienia się jej nazwa, bo teraz będzie to ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej, co już wskazuje, że zakres działania przepisów będzie szerszy.

Lecz kluczowych zmian jest więcej.

Niebieska Karta

Zmienia się procedura zakładania Niebieskiej Karty. Do tej pory takie „ostrzeżenie” nakładała policja lub opieka społeczna. Musiało to być poprzedzone kontrolami, a ich wynik musiał wskazywać na akty przemocy.

Teraz Niebieską Kartę będą mogły założyć specjalne grupy diagnostyczne złożone z dzielnicowych i pracowników socjalnych. Taka grupa może być poszerzona np. o szkolnego pedagoga.

Łatwiej będzie można zabrać dziecko z domu

Jednak najważniejsza modyfikacja przepisów dotyczy procedury zabierania dziecka z domu. Obecnie dziecko można zabrać dopiero po tym, jak kontrola potwierdzi, że grozi mu bezpośrednie niebezpieczeństwo. Po zmianach już takiego wymagania nie będzie. Oznacza to, że dziecko będzie można chronić nawet jeżeli bezpośrednio nic mu nie zagraża. Mówimy tu nie tylko o życiu, ale też o zdrowiu.

Rodzic od takiej decyzji będzie mógł się odwołać. I to właśnie krytykują specjaliści, bo po złożeniu zażalenia sąd ma je rozpatrzyć w ciągu 24 godzin.

Wystarczy, że dziecko będzie świadkiem

Znowelizowana ustawa uznaje dziecko za ofiarę przemocy nie tylko, gdy jest jej obiektem, ale także świadkiem. 

– Będziemy mogli działać, nawet gdy bezpośrednio pokrzywdzony rodzic nie będzie chciał współpracować. My będziemy mogli zabezpieczyć dziecko poprzez dalsze prowadzenie procedury Niebieskiej Karty – komentuje w „Rzeczpospolitej” Justyna Podlewska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: erollTreść komentarza: Pseudozabawa smarkaczy.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 14:32Źródło komentarza: Ukradł defibrylator i porzucił. Jest poszukiwany [WIDEO]Autor komentarza: jego pseudonimTreść komentarza: Przychlast!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 13:54Źródło komentarza: Ukradł defibrylator i porzucił. Jest poszukiwany [WIDEO]Autor komentarza: koniecznieTreść komentarza: Z odsetkami proszę!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 13:51Źródło komentarza: Co z systemem alimentacyjnym? Politycy obiecali, więc czego się spodziewać?Autor komentarza: SzymekTreść komentarza: Pozbył się pisowskich adwokatów co jest znamienne.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 13:45Źródło komentarza: Paweł Szopa wraca do Polski. Odzież Red is Bed promowały prezydent i premierAutor komentarza: olderTreść komentarza: Też dziś byłem na Centralnym, zapalić znicz dziadkom. Zwolnijmy trochę, pomyślmy i wspomnijmy tych, którzy już odeszli ale dzięki naszej pamięci będą wciąż wspominaniData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:42Źródło komentarza: Najstarsze cmentarze w Szczecinie i innych regionach PolskiAutor komentarza: szczecinianinTreść komentarza: Nasz cmentarz zaprojektowany został na wzór obiektów w Wiedniu i Hamburgu. Miał wpisywać się w niemiecką koncepcję miejskiego ogrodu. Jego historia jest niezwykle ciekawa i mimo że powstał w 10901 r. wiąże się z przemianami, zachodzącymi w mieście pod koniec XIX wieku. W czasie II Wojny Światowej grzebano tu ofiary bombardowań, a po 1945 roku Polacy zaczęli chować tu swoich bliskich. I tak jest po dziś dzień.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 12:06Źródło komentarza: Najstarsze cmentarze w Szczecinie i innych regionach Polski
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama