Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:47
Reklama
Reklama

Co się wydarzy w 13 Muzach?

Prezentujemy program wydarzeń Domu Kultury „13 Muz". Co warto zobaczyć w najbliższych dniach?
Co się wydarzy w 13 Muzach?

Autor: 13 Muz

Program wydarzeń Domu Kultury „13 Muz”

Wystawy i galerie

 

Galeria Foyer

Cały ten Jazz - wystawa fotografii z koncertów jazzowych Andrzeja Wiśniewskiego

do 09.01.2022

Wystawa czynna do 09.01.2022 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń - wstęp wolny. W dniu 06.01.2022 wystawa będzie nieczynna.

„Cały ten Jazz” to wystawa fotoreporterska, która powstawała podczas koncertów jazzowych

w Szczecinie. To dokumentacja pokazująca muzyków uznanych na całym świecie, którzy gościli w naszym mieście podczas występów w Filharmonii, na Zamku, czy w Domu Kultury „13 Muz”. Na wystawie zobaczymy fotografie z koncertów muzyków światowego jazzu jak Keyon Harrold oraz polskiego jazzu, m.in. Tomasza Stańkę czy Piotra Wojtasika.

Autor zdjęć Andrzej Wiśniewski to dziennikarz należący do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej - Pomorze Zachodnie. Komunikowanie się słowem czy obrazem jest dla niego tak samo ważne, dlatego jest dziennikarzem muzycznym i fotografującym. Jego recenzje możemy czytać w prasie lokalnej, jak i ogólnopolskiej.

Wydarzenie pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej - Pomorze Zachodnie.

Koordynacja: Magdalena Tyczka

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!


 

Galeria Jedna Druga

O sojuszach ciał niebieskich*****

do 18.02.2022

 

***** wystawa w ramach cyklu kuratorskiego: The Dark Side Of The Sun (vol.4)

Wystawa czynna do 18.02.2022 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń - wstęp wolny. W dniu 06.01.2022 wystawa będzie nieczynna.

O sojuszach ciał niebieskich odnosi się do praktyk ochronnych, bezpośrednich oraz magicznych działań, służących zniechęceniu myśliwych do zabijania. W czynnościach tych ważną rolę gra kolor. Zwierzęta rozwinęły wrażliwość na barwy niebieską i żółtą. Sarny, jelenie, dziki, lisy, wilki widzą rzeczywistość dwubarwnie, co umożliwia im nocne życie. Pomarańczowa, odblaskowa odzież myśliwska jest dobrze widoczna dla ludzi. Większość innych ssaków pozostaje na nią obojętna.

Na wystawę składa się prezentacja obiektów oraz filmu, w którym artystka zamierza pomalować ambonę myśliwską na niebiesko. To przedsięwzięcie kończy się sukcesem dzięki wsparciu pajęczej babci, która splata moce płynące z życiodajnych żywiołów oraz destrukcyjnych poczynań. Jest wcieleniem cyklu. Transformuje niekorzystną energię w siłę ochronną. Po pomoc do niej przychodzą leśne zwierzęta. Pojawia się, gdy myśliwi przekraczają granicę lasu. Wzmacnia bohaterkę w działaniach podejmowanych na rzecz mieszkanek leśnych zarośli. Pomaga przemienić strach i gniew w odwagę i sprawczość. W świecie pełnym cierpienia i niepotrzebnej śmierci symbiotyczne sieci wsparcia są niezastąpione, a ochronne praktyki magiczne pomagają przetrwać.


Anna Siekierska - rzeźbiarka, rowerzystka, członkini Wspólnoty Międzygatunkowej. Jest czynną artystką i aktywistką zaangażowaną w działania na rzecz przyrody. Wypowiada się w imieniu istot dyskryminowanych i eksploatowanych przez człowieka. Prowadzi warsztaty uwrażliwiające na życie innych istot, tworzy instalacji w przestrzeni publicznej oraz projekty zaangażowane, m.in.: Fikus, instalacja sąsiedzka w podwórku kamienicy w Warszawie, 2017; Kto tam?, platforma do obserwacji życia w koronach drzew, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, 2018; Sanatorium, działanie performatywne i aktywistyczne dążące do zachowania stadionu im. E Szyca w Poznaniu jako przestrzeni dla dzikiej przyrody, 2019; Pomnik niszczenia przyrody, stworzony wspólnie z Inicjatywą Dzikie Karpaty, Teatr Powszechny i PKiN w Warszawie, 2019. Uczestniczka, autorka i kuratorka wystaw, m.in.: Chwasty i ludzie, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa 2020; Magiczne zaangażowanie, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 2020; Zoepolis. Dizajn dla chwastów i szkodników, Fundacja Nośna, Kraków, 2019; Warszawa w Budowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2017. Jej prace były wystawiane w Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Węgrzech, Ukrainie oraz we Francji. Dwie z jej prac znajdują się w kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W roku 2017 była stypendystką Stypendium Artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy, a w 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczyła również w rezydencjach artystycznych w kraju oraz za granicą. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP, gdzie obecnie współprowadzi pracownię rysunku. Ważnym elementem działalności są też warsztaty łączące sztukę z wiedzą i doświadczaniem przyrody, które prowadzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych głównie należących do grup wykluczonych. Mieszka i pracuje w Warszawie.

galeriajednadruga.wixsite.com

Kuratorka: Emilia Orzechowska

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!


 

Galeria Tworzę się

„Emocje na miarę!”

do 28.02.2022

Wystawa czynna do 28.02.2022. W dniach 03 - 09.01. wystawa będzie nieczynna.

Co to są te emocje? Jak wyglądają i gdzie mieszkają? Czy wydają jakieś dźwięki? Wiemy na pewno, że wszystkie są w nas. Ba! Wszystkie są tak samo ważne. Tylko jak je rozpoznać? I jak one się tam wszystkie mieszczą? Jedne emocje przylatują i odlatują jak balonik, inne zostają z nami na dłużej, choć wcale tego nie chcemy, a jeszcze inne znikają tak szybko, jak ulubione lody.

W galerii Tworzę się będzie można przyjrzeć im się z bliska! Zaproszeni do projektu artyści przygotowali instalacje artystyczne oraz pokoje emocji, a młodzi laureaci konkursu „Emocje na miarę!” zaprojektowali ich mieszkańców. Jest pokój smuteczków i pokój strachu, ale również zdziwienie, spokój, radość czy złość.

Udaj się w podróż do świata uczuć i różnych nastrojów, rozpoznaj je i ponazywaj, wybierz swoją ulubioną ścieżkę i podziel się z nami tym co przeżyłeś/przeżyłaś. Będzie ekscytująco, radośnie, ciekawie, ale też szaro, czarno i trochę strasznie. Ale bez obaw. Jak mawia bohater książki „Piaskowy Wilk”, ciemność jest taka, jak ją sobie wymyślisz.

Zwiedzający wystawę otrzymają przygotowaną wcześniej mapkę, aby badać pomieszczenia i korytarze wszystkimi zmysłami, nadawać im odpowiednie nazwy, rozmawiać o swoich odczuciach, a także dzielić emocje na przyjemne i te bardziej kłopotliwe. Podczas wystawy spróbujemy wypracować sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami (pudło rozwiązań) oraz dzielenia się tymi pozytywnymi (skrzynia radości).

Pamiętajcie, wszystkie emocje są ważne i wszystkim należy poświęcić czas. Sprawdź z nami jak, i co czujesz, które emocje wybierasz na dłużej, a które tylko na chwilę.

Wystawa to rozszerzenie idei konkursu „Emocje na miarę!” zrealizowanego na przełomie kwietnia i maja w galerii Tworzę się, mającego na celu zwizualizowanie wybranych emocji przez dzieci i młodzież. Z wyłonionych prac powstała seria plakatów oraz maskotki i obiekty przestrzenne.

Wiek: 5+

Kurator projektu: Paulina Ratajczak

Artyści: Zofia Kiciński, Dominika Wyrobek, Joanna Bronisławska, Karolina Mełnicka, Karolina Gołębiowska, Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski

Współpraca: Marek Mierzejewski, Oskar Ejsmont, Tomasz Gacek, Stowarzyszenie Officyna

Konsultacje psychologiczne: Marzena Zięba

Projekty maskotek: Pola Iwańska (4l.),Tomasz Tkacz (4l.), Laura Szyłow (7l.) Maja Iwańska (7 l.), Hanna Awiżen (10 l.) Michalina Lewna Filip Gacek (11 l.), Mikołaj Dziejko (9 l.) Weronika Wróblewska (11 l.)

Kiedy i jak odwiedzić wystawę:

- w każdą niedzielę (z wyjątkiem 2 i 9 stycznia) w godz. 11:00 - 16:00. Wstęp bezpłatny, preferowane zapisy mailowe na pełną godzinę: [email protected]. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa i wprowadzone ograniczenia zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach. Zgłaszając chęć udziału w niedzielnym zwiedzaniu, prosimy o podanie konkretnej godziny wizyty. Zwiedzanie odbywa się w maseczkach ochronnych.

- od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem 3 - 7 stycznia) oprowadzanie dla grup zorganizowanych. Wstęp 10 zł/dziecko; zapisy: [email protected]. Zwiedzanie odbywa się w maseczkach ochronnych.

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2021”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Partnerzy: Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA, Fika, CWOP Sektor 3, Kamera Jazda, Akademia Sztuki w Szczecinie, Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wSzczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina


 

Wydarzenia cykliczne i zajęcia stałe

 

„Teatr Janusza” - Teatr seniorów Domu Kultury „13 Muz”

Teatr Janusza to amatorska grupa teatralna seniorów, która działa od stycznia 2019 r. w Domu Kultury „13 Muz” jako część projektu Salon Artystyczny Seniorów SAS. Teatr tworzy spektakle teatralne i programy poetyckie. Ma już na swoim koncie duży debiut sceniczny zakończony sukcesem - czyli spektakl pt. „Wałęsa moja miłość” prezentowany z powodzeniem na scenie Dom Kultury „13 Muz” oraz poza Szczecinem.

Spotkania grupy odbywają się dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i środy w godz. 10:00-13:00.

W sierpniu: praca warsztatowa łączona wszystkich zespołów nad spektaklem „Słowo stało się ciałem" na motywach twórczości Stanisława Lema.

Kontakt: Janusz Janiszewski, [email protected], tel. +48 501 791 491

 

 

Joga w Muzach dla seniorów

Zajęcia jogi odbywają się ze świetnym i szanowanym trenerem Tomaszem Dorożyńskim

Termin: wtorki o godz. 8:30 (od września do czerwca). Czas trwania: 60 minut.

Wstęp wolny - ograniczona liczba miejsc

Zapisy: Marta Ostasz, [email protected] lub 502 383 070 lub 501 791 491

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona.

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu

 

Teatr Uhuru - Młodzieżowa Pracowania Teatralna

Zapraszamy młodzież licealną i studentów na zajęcia w ramach pracowni teatralnej TEATR UHURU. Reaktywacja Teatru Uhuru to wznowienie i kontynuacja stylistyki, filozofii i sztuki teatru młodzieżowego, kierowanego przez Janusza Janiszewskiego, w którym dominująca cechą twórczości jest wolność wyrażania siebie i swoich poglądów na świat i sztukę („uhuru” w suahili znaczy „wolność”).

Freedom is a state of mind” (Wolność to stan umysłu)

Mahatma Gandhi

W ramach pracowni teatralnej odbywają się:

- warsztaty aktorskie

- warsztaty emisji głosu

- sztuka recytacji

- praktyczne tworzenie spektakli

- zajęcia przygotowawcze do szkół teatralnych

- przygotowanie do konkursów recytatorskich

- wyjazdy zagraniczne i udział w międzynarodowych warsztatach artystycznych w ramach projektów Erasmus+

Spotkania odbywają się we wtorki w godz. 16:00-20:00 w Domu Kultury „13 Muz”.

W sierpniu: praca warsztatowa łączona wszystkich zespołów nad spektaklem „Słowo stało się ciałem" na motywach twórczości Stanisława Lema.

Kontakt: Janusz Janiszewski, [email protected], tel. +48 501 791 491

 

 

Kącik Wesołego Dziergacza

Dom Kultury „13 Muz” i Nordic Culture House zapraszają na cotygodniowe spotkania artystów rękodzielników.

Uskrzydlajcie się nawzajem! Uczcie chętnych i razem twórzcie to, co najpiękniejszego potrafią wymyślić Wasze głowy i stworzyć Wasze złote ręce! Zapraszamy każdego, kto umie, lubi lub chce się nauczyć tworzyć drobne i większe dzieła z nici, włóczki, sznurka etc., na szydełku, na drucikach, na czym tylko potrafi. Zapraszamy każdego, kto jest lub chce zostać designerem rękodzielnikiem, ma, albo chce mieć domową lub firmową galerię, czy zbiór sweterków, bluzeczek, serwetek, czapeczek, szali, narzutek, rękawiczek, skarpetek, kapelusików, czy innych cudeniek wykonanych ręcznie.

Zapraszamy Panie i Panów w każdym wieku. Nie dziergajcie wyłącznie w zaciszu domowym. Dziergajcie z nami we wspaniałym towarzystwie pasjonatów, profesjonalistów, amatorów - Wesołych Dziergaczy. Przy dobrej kawce i dobrej muzyce możemy miło się spotkać i pogadać, pośpiewać i powymieniać pomysły.

Spotkania odbywają się w każdy wtorek w godz. 17:30-20:00 w Domu Kultury „13 Muz”.

Opiekunka grupy: Katarzyna Czyżewicz

Zapisy i dodatkowe informacje: Katarzyna Czyżewicz, tel. 668 364 627

Wstęp wolny. W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona.

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

 

 

Salon Artystyczny Seniorów Domy Kultury „13 Muz”

Jesteś seniorem i chcesz spędzić ciekawie czas w gronie interesujących ludzi, chcesz realizować swoje pasje artystyczne? Jeśli tak, zapraszamy do Salonu Artystycznego Seniorów SAS działającego w Domu Kultury „13 Muz”.

 

SAS to grupa aktywnych szczecińskich seniorów, która bardzo aktywnie i atrakcyjnie współtworzy program Domu Kultury „13 Muz” pod kątem ludzi starszych. Powstała na początku 2017 roku i może się już pochwalić wieloma ciekawymi wydarzeniami w tym największym - Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne Seniorów. W ramach działalności SAS prezentowane są na scenie Dom Kultury „13 Muz” dokonania artystyczne seniorów głównie ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, spektakle teatralne i kabaretowe, projekcje filmów, wystawy plastyczne, prezentacje poetyckie i wokalne. Rada programowa SAS przygotowuje co miesiąc nowe wydarzenie z myślą o seniorach. W ramach SAS działają także grupy twórcze takie jak: Teatr Boscha, Duet wokalny Andrzej i Lidia, Grupa poetycko-teatralna SAS-anki oraz kabaret.

Przewodnicząca Rady Artystycznej SAS: Danuta Szydło

Opieka organizacyjna i artystyczna: Janusz Janiszewski, e-mail: [email protected], tel. 501 791 491

Spotkania dla chętnych do włączenia się w działania SASu odbywają się w każdą środę w godz. 10:00-13:00.

W sierpniu: praca warsztatowa łączona wszystkich zespołów nad spektaklem „Słowo stało się ciałem" na motywach twórczości Stanisława Lema.

 

Biodanza - taniec życia

Termin „Biodanza” oznacza taniec życia z greckiego: „bios” - życie i z hiszpańskiego „danza” - taniec, rozumiany jako naturalny ruch pełen wyrazu. Została stworzona w latach 60-tych w Ameryce Południowej przez chilijskiego psychologa i antropologa prof. Rolando Toro Aranedę.

„Biodanza to system, który przyspiesza procesy integracyjne na poziomie komórkowym, immunologicznym, metabolicznym, neuroendokrynologicznym i egzystencjalnym poprzez zapewnienie wzbogaconego środowiska, w tym wybranej muzyki, ruchu integracyjnego, opieki i interakcji grupowych”.

W Biodanzie znajdziemy aspekty związane z biologią, fizjologią, psychologią, filozofią. Jest jedną z najlepiej zbadanych naukowo metodą pracy z ciałem. Badania przeprowadzane w różnych ośrodkach na świecie potwierdzają jej skuteczność nie tylko w obszarze rozwoju osobistego, ale również w aspekcie terapeutycznym. Biodanzę stosuje się jako wsparcie terapii chorych w szpitalach, centrach terapeutycznych, ośrodkach socjoterapeutycznych, w domach pomocy społecznej.

Biodanza poprzez naturalny ruch, muzykę, emocje i spotkanie w grupie, ułatwia na nowo połączyć się z samym sobą, odkryć własny potencjał, wyrazić się w atmosferze wolnej od krytyki i osądu. Pomaga zbliżyć się do samego siebie i do drugiej osoby, odbudować pierwotną więź z naturą i całym stworzeniem.

To system ruchu mający na celu integrację i rozwój osobisty oraz połączenie z życiem i z jego wszystkimi formami wyrazu. Biodanza to nie układy i choreografie, a raczej zaproszenie do świadomego odczuwania naszego ciała i naszych emocji.

Korzyści jakie obserwują u siebie tańczący Biodanzę:

- redukcję stresu

- umiejętność zwalniania, odpoczywania, dawania sobie czasu na zregenerowanie się

- wzmocnienie swojej witalności, podniesienie energii życiowej, odnalezienie radości w życiu

- odnalezienie równowagi i poprawę jakości życia dzięki samoregulacji

- umiejętność połączenia ze swoimi emocjami i wyrażania ich

- wzmocnienie własnej tożsamości i wiary w siebie

- umiejętność w wyrażaniu swoich potrzeb i stawiania granic

- rozwijanie empatii i wrażliwości

- budowanie zdrowych i autentycznych relacji z ludźmi

 

Na czym polegają zajęcia?

Na zajęciach uczymy się siebie i tego co dookoła nas poprzez wymianę, która zachodzi pomiędzy osobami. Poprzez interakcje i poprzez vivencie czyli intensywne tu i teraz, która jest fundamentalnym elementem tego procesu.

Ćwiczenia w Biodanzy odwołują się do naturalnych ruchów i gestów takich jak chodzenie, skakanie, przeciąganie się, relaksacja, podawanie ręki. Niektóre ćwiczenia służą zintegrowaniu ciała, a inne głębokiemu uwrażliwieniu. Jeszcze inne za cel stawiają sobie rozwój ekspresyjności i potencjału genetycznego. Większa część zajęć jest niewerbalna, komunikujemy się poprzez taniec, ruch, wzrok, obecność. Integralną częścią ćwiczeń jest troska o samego siebie i odkrycie w sobie piękna oraz otwarcie się na świat.

Na nowo uczymy się przyjemności poruszania się przy muzyce, indywidualnie, w parach i w grupie w trakcie swobodnych ćwiczeń i tańców z innymi. Tańczymy do muzyki wybieranej spośród szerokiej gamy naukowo sprawdzonych utworów dla kategorii ruchu, który ma być aktywowany dla wybranego tematu na każdą lekcję.

Dzięki praktyce Biodanzy rozwijamy zdolność do bycia i w pełni wyrażania siebie, z witalnością i radością, ale także uczymy się słuchać siebie i zwalniamy, aby powrócić do naszych naturalnych i organicznych rytmów dla lepszego samopoczucia.

Nie musisz umieć tańczyć, nie uczysz się kroków ani choreografii. Biodanzę można praktykować w każdym wieku, bez względu na zdolności ruchowe i zdrowotne, ponieważ ruch w Biodanzy rodzi się z emocji.

Biodanza to nowy sposób na odzyskanie energii, witalności, odczuwania przyjemności, czułości i wrażliwości poprzez odkrycie ekspresji w wyrażaniu siebie.

Dla kogo skierowane są zajęcia?

- dla kobiet i mężczyzn w każdym przedziale wiekowym i stanie zdrowia (dzieci i młodzież zajęcia osobne)

- dla osób poszukujących nowej, łagodnej, a zarazem skutecznej metody rozwoju osobistego
- dla chcących umocnić więzi międzyludzkie (funkcjonowanie w społeczności i grupie, pracy, rodzinie)
- jako wsparcie dla osób z problemami psychosomatycznymi, z zaburzeniami odżywiania, z depresją
- może być nową formą pracy dla osób profesjonalnie pracujących z ciałem, psychologów (w tym psychoonkologów), pedagogów, terapeutów, edukatorów pracujących z dziećmi i młodzieżą, z ludźmi starszymi, trenerów odpowiedzialnych za budowanie zespołów w firmach.

Termin: środy o godz. 18:00

Miejsce: Sala Lustrzana

Zajęcia bezpłatne dla osób, które są pierwszy raz.

Dla osób, które poznały Biodanzę i chcą brać udział w zajęciach cena za 1 zajęcia 60 zł, karnet na 4 spotkania 200 zł.

Zapisy telefonicznie lub sms pod numer tel. 571 096 896 - Joanna Tamaya Świerczyńska.

Na zajęcia należy ubrać się wygodnie i warto przynieść ze sobą wodę. Tańczymy na boso lub w skarpetkach.

Joanna Tamaya Świerczyńska o sobie:

Kocham tańczyć, taniec jest najbardziej naturalną formą ekspresji mojej duszy. Tańcząc czuję się wolna, dzika i pełna życia, wyrażam siebie w pełnym kontakcie ze swoim ciałem i sercem.

Od 15 lat doświadczam i łączę w swojej praktyce nauki i narzędzia płynące z terapii ruchem w ujęciu Gestalt, praktykę uważności Mindfullness, filozofię Gurdżajewa i madrość Eckharta Tolle, techniki poznane na 2,5 letniej szkole Tantry i Szamanizmu, metody A. Lowena i Life/Art. Process Anny Halprin.

Poszerzam swoje kwalifikacje na szkoleniach związanych ze świadomością ciała w ruchu i w tańcu. Praktykuję Biodanzę i 5 Rytmów.

Jestem certyfikowanym coachem, terapię Gestalt poznałam w ITG w Krakowie.

Od 4 lat organizuję kobiece spotkania w Noc Kupały. Prowadzę i autorskie zajęcia rozwoju osobistego przez taniec i prace z ciałem „W rytmie życia”. Od 2021 roku jestem Praktykantką 3,5 letniej szkoły Biodanzy® w Polsce systemu Rolando Toro IBF.

Więcej informacji na FB: W rytmie życia - Biodanza i autorskie zajęcia pracy z ciałem i profilu osobistym Joanna Tamaya Świerczyńska.

 

 

Biodanza dla Seniorów

Rolando Toro, twórca Biodanzy, widział proces starzenia się przede wszystkim jako kompleksowy rezultat struktury biograficznej i dziedzicznej osobnika.

Starzenie jest również formą stylu życia, przyzwyczajeń, które mamy w stosunku do siebie i do innych. Na przykład odosobnienie przyspiesza proces starzenia się. Mówiąc o stylu życia, badania przeprowadzone zarówno w geriatrii jak i rehabilitacji, podkreślają jak ważny jest ruch, komunikacja i relacje afektywne, emocjonalne w procesie starzenia. Wiele symptomów, które w przeszłości były uznawane za nieodwracalne w gerontologii, w rezultacie okazały się być spowodowane złym odżywianiem, odwodnieniem czy samotnością, lub czynnikami środowiskowymi.

Wg Roland Toro, starzenie nie może być widziane tylko i wyłącznie jako utrata lub ogólne zmniejszenie zdolności u osób w trzecim wieku. Proces starzenia to całościowa forma rozwoju, w czasie której niektóre funkcje zmniejszają się, inne natomiast są zachowywane i zwiększają się. Późny potencjał można zaobserwować z Rainera Maria Rilke, Picasso, Tiziano czy Beethovena. Wolność ekspresji, siła i wielkość stworzonych dzieł, nie mogłaby zaistnieć, jeżeli nie dzięki dojrzałości trzeciego wieku.

Niestety wiele zdolności, które przychodzą wraz z procesem starzenia, jest uśpionych, ignorowanych, często niedocenianych, przez co nie są również pobudzane. Od emerytury czas wolny powinien być wypełniony zajęciami wybranymi dla przyjemności. To może wydawać się trudne na początku, ale jest wiele dowodów na to, że jest możliwe. Osoba, która starzeje się może żyć - tu i teraz - oświecona pięknym światłem przeszłości. Tylko w ten sposób natura zamieni się w przyjaciółkę i zacznie dzielić się swoimi tajemnicami. W trzecim wieku można zachować młodzieńczy entuzjazm, w dalszym ciągu fascynować się życiem i jego owocami. Najlepsza droga do tego prowadzi poprzez zachowanie więzi ze światem i z innymi.

 

Biodanza dla seniorów m.in. to:

- poprawa możliwości ruchowych

- zmniejszenie objawów psychosomatycznych

- podniesienie swojej energii życiowej, odnalezienie radości w życiu

- umocnienie wiary w siebie

- odnowienie lub stworzenie więzi towarzyskich

- zmniejszenie napięcia i sztywności mięśni

- rozwinięcie ekspresji kreatywnej

- pobudzenie pamięci

 

Biodanza nie proponuje wiecznej młodości, ale zachowanie i umocnienie w sobie radości z życia i do życia.

 

Termin: czwartki (poza 06.01.) o godz. 10:00

 

Miejsce: Sala Lustrzana

 

Wstęp wolny - grupa min. 10 osób.

Zapisy telefonicznie lub sms pod numer tel.: 571 096 896 - Joanna Tamaya Świerczyńska.

 

Na zajęcia należy ubrać się wygodnie i warto przynieść ze sobą wodę. Tańczymy na boso lub w skarpetkach.

 

 

Joga dla osób po kryzysach psychicznych

Od listopada 2021 r. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” we współpracy z Domem Kultury „13 Muz” organizuje treningi jogi dla osób po kryzysach psychicznych, prowadzone przez Tomasza Dorożyńskiego dyplomowanego nauczyciela Hatha i Ashtanga Yogi.

Celem treningów jest większa świadomość oddechu i ciała, co ma sprzyjać lepszej równowadze psychicznej uczestników zajęć, których elementem są też treningi relaksacji, mające wprowadzić spokój i uważność na otaczający świat.

W obecnych czasach rozprasza nas wiele bodźców, które wprowadzają zamęt i wpychają nas do swoich baniek informacyjnych. Dlatego też każde działanie, które choć na chwilę pozwala zatrzymać się, przyjrzeć się swojemu organizmowi i wyjść ze swoich utartych ścieżek bywa oczyszczające i pozwala odzyskać równowagę psychiczną.

Zajęcia odbywają się w czwartki (poza 06.01.) o godzinie 13:00 w Sali Lustrzanej.

Oficjalna strona Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź”: http://www.wiez.org.pl/ oraz strona na Facebook’u https://www.facebook.com/WiezSzczecin

 

 

Nabór do Szczecińskiej Trzynastki - orkiestry dętej Domu Kultury „13 Muz”

Kochasz muzykę? Grasz na instrumencie? 

Pragniesz dołączyć do orkiestry, rozwijać swoją pasję i koncertować przed szeroką publicznością? Doskonale!

Bo trwa właśnie nabór do Szczecińskiej Trzynastki - orkiestry dętej Domu Kultury „13 Muz”.

 

Szczecińska Trzynastka - orkiestra dęta powołana z inicjatywy Waldemara Kulpy, dyrektora Domu Kultury „13 Muz” przez Mateusza Kupskiego, dyrektora artystycznego i dyrygenta orkiestry stanowi grono fantastycznych, pełnych pasji, entuzjazmu i pozytywnej energii osób w różnym wieku i o różnych, także pozamuzycznych pasjach i zainteresowaniach.

 

Koncertujemy w salach i w plenerach. Podczas imprez masowych, ważnych uroczystości państwowych, ale też na kameralnych wydarzeniach. Planujemy występy w Polsce oraz poza jej granicami.

Próby odbywają się raz w tygodniu, w każdy wtorek o godz. 17:00 w Sali Kominkowej Domu Kultury „13 Muz” przy placu Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie.

Nabór jest adresowany do osób od 10. roku życia do 100. lat, a nawet więcej.

Czytanie nut nie jest obowiązkowe - tę umiejętność, jeśli jeszcze tego nie potrafisz, nabędziesz w orkiestrze.

W miarę naszych możliwości zapewnimy instrument. O szczegółach dowiesz się podczas naboru.

Czekamy na zgłoszenia osób grających lub które chciałyby grać na następujących instrumentach:

- trąbka

- waltornia

- puzon

- tuba

Kandydatów bez przygotowania muzycznego, prosimy o zaśpiewanie piosenki.

Kandydatów potrafiących grać na instrumencie, prosimy o przygotowanie krótkiego utworu.

Przesłuchanie odbywa się w luźnej, przyjaznej, bezstresowej atmosferze. Bez nadęcia! ;)

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: [email protected]

Mateusz Kupski, dyrektor artystyczny i dyrygent orkiestry, na co dzień pełni funkcję pierwszego puzonisty w orkiestrze Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jest absolwentem szkół muzycznych w Tarnowskich Górach i Bytomiu. Naukę gry na instrumencie kontynuował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie puzonu dra hab. Michała Mazurkiewicza, gdzie ukończył studia magisterskie. Współpracował z wieloma orkiestrami polskimi i międzynarodowymi, m. in.: z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Gorzowską, Operą Śląską w Bytomiu, Filharmonią im. Józefa Elsnera w Opolu, I, CULTURE Orchestra. Mateusz Kupski jest również pedagogiem w ZPSM przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie oraz w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube - wydarzenia, po które można sięgnąć w każdej chwili!

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube - znajdą Państwo na nim wydarzenia, które z różnych przyczyn Państwu umknęły; koncerty, warsztaty, spotkania, spektakle, wystawy…


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama