Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:44
Reklama
Reklama

Rzecznik praw dziecka sprawdza Szkoły Przyjazne LGBTQ+

Szkoły odbierają działania jako karę za dobrę robotę. Placówki przyjazne mniejszościom seksualnym konttoluje rzecznik praw dziecka. Wszystko przez wyniki kolejnej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Rzecznik praw dziecka sprawdza Szkoły Przyjazne LGBTQ+

Autor: Canva

Ranking przeprowadzono w ponad 2000 szkół. Uczestniczyło w nim 10 razy więcej uczniów. Celem było stworzenie mapy równości oraz wskazanie placówek otwartych i bezpiecznych dla osób queerowych.

Wygrał ogólniak z Gdańska

Tegoroczną edycję Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ przeprowadzono pod hasłem „Bezpieczna szkoła”. Patronatem objęli go przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce oraz prezydenci Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Świdnicy i Opola.

Za najbardziej przyjazną szkołę uznano Liceum Ogólnokształcące „Collegium Gedanense” (Gdańsk). Drugie miejsce zajęła „Bednarska”: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące (Warszawa), a trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego (Warszawa).

Wśród szkół przyjaznych LGBTQ+ znajdują się też placówki z mniejszych miejscowości, np. I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale.

Młodzi wspierają społeczność LGBTQ+

Wśród kryteriów, jakie muszą spełniać szkoły przyjazne LGBTQ+ najważniejsze – według uczniów – są: otwartość, atmosfera akceptacji i troska o zdrowie psychiczne uczniów (25 proc. odpowiedzi), a także poziom nauczania (również 25 proc.). Wyniki ankiet pokazały, że 81 proc. młodych ludzi wspiera społeczność LGBTQ+, ale jednocześnie 35 proc. z nich dostrzega przejawy braku akceptacji mniejszości seksualnych przez szkołę.

Młodzi ludzie stają się coraz bardziej otwarci na różnorodność. W polskich szkołach zajęcia antydyskryminacyjne, których celem jest walkę z homofobią, są rzadkością. Z rankingu wynika, że tylko 17 proc. uczniów wzięło udział w takich warsztatach.

Jednocześnie koordynator rankingu Dominik Kuc podkreśla, że w polskim systemie edukacyjnym nadal brakuje otwartości, troski, empatii, akceptacji i odpowiedzialności. 

Rzecznik praw dziecka wkracza z kontrolami 

Szkołami przyjaznymi LGBTQ+ nieoczekiwanie zainteresował się rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Pomysłu jednak nie pochwalił. 

Zapowiedział, że już w maju do pierwszych placówek, które znalazły się w rankingu, wkroczą kontrolerzy. Pawlak zapewnił ministra edukacji i nauki, że zamierza sprawdzić, w czym owa przyjazność szkół się przejawia. 

Na wyniki kontroli będziemy musieli poczekać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama