Ta lista to część raportu Biblioteki Narodowej, która cyklicznie przeprowadza badania czytelnictwa. Tak jest też i tym razem.
Wzrost czytelnictwa wśród nastolatków
Aż 72 proc. badanych nastolatków było czytelnikami książek. 18 proc. deklarowało czytanie 7 i więcej książek rocznie.
Czytelnictwo starszych pozostaje na niskim poziomie z 2021 r.
Pocieszające jest to, że widać wzrost zainteresowania książkami wśród osób w wieku 15-18 lat.
Kobiety czytają więcej niż mężczyźni
Trzeba przypomnieć, że w 2020 r., roku pandemii, Polacy wręcz rzucili się na książki. Teraz widać, że nie zaczęło to żadnego trendu, bo czytamy mało. Nie zmienia się to, że książki czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się (58 proc. absolwentów szkół wyższych, 14 proc. osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym).
„Tak jak w poprzednich latach, kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni, a różnica ta jest wciąż bardzo wyraźna (odpowiednio 42 i 26 proc.). W jesiennym badaniu lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34 proc. respondentów w wieku co najmniej 15 lat, co daje taki sam wynik jak w listopadzie roku 2021” – dodaje BN.
W 2022 roku nie było jakiejś powieści, która zawładnęłaby czytelnikami. Rynek książki jest rozproszony, ale widać wzrost popularności literatury kryminalnej i sensacyjnej – z 24 w 2020 r. do 32 proc. w 2022 r. oraz spadek fantastyki i fantasy z 11 proc. w 2020 r. do 7 proc. w 2022 r.
Autorzy lektur szkolnych, w tym Henryk Sienkiewicz, tradycyjnie zajmują wysokie pozycje w rankingu.
Lista najpoczytniejszych pisarzy w Polsce
- Remigiusz Mróz
- Henryk Sienkiewicz
- J.K. Rowling
- Adam Mickiewicz
- Nicholas Sparks
- Harlan Coben
- Joe Nesbo
- Stephen King
- Aleksander Kamiński
- Katarzyna Bonda
Napisz komentarz
Komentarze