Kim jest introwertyk?
Wybitny szwajcarski psychiatra i psycholog, Carl Gustav Jung, dokonał klasyfikacji typów ludzkich osobowości, przyjmując za nadrzędne kryterium ogólną energię psychiczną, czyli siłę napędzającą człowieka do działania. W opracowaniu naukowym Typy psychologiczne wprowadził pojęcia introwertyk i ekstrawertyk. Termin introwersja pochodzi od łacińskiego intra – „wewnątrz” i vertere – „zwracać się”. Introwertyk to zatem osoba, która energię czerpie z własnego życia wewnętrznego. Ten typ osobowości nie potrzebuje wielu bodźców zewnętrznych, tak istotnych dla ekstrawertyka, bowiem najlepiej czuje się w samotności, skupiając uwagę na swoich myślach i odczuciach.
Introwertyk – test osobowości
Żeby określić, czy wpisujemy się w charakterystykę osób introwertycznych, wystarczy wykonać prosty test osobowości. Polega on na udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań. Im więcej udzielimy odpowiedzi twierdzących, tym bardziej prawdopodobne, że nasza osobowość wykazuje cechy introwertyczne. Trzeba pamiętać, iż osoby skrajnie introwertyczne i skrajnie ekstrawertyczne stanowią niewielki odsetek ludzkości. Najczęściej posiadamy w sobie cechy obu typów osobowości, z różnym nasileniem. Oto przykładowe pytania pojawiające się w teście osobowości introwertycznej:
- Lubisz spędzać czas w samotności?
- Jesteś osobą małomówną?
- Wolisz pracę indywidualną od zespołowej?
- Posiadasz niewielu przyjaciół?
- Jesteś typem domatora?
- Unikasz głośnych i zatłoczonych miejsc, ponieważ źle się w nich czujesz?
- Masz trudności w nawiązywaniu nowych znajomości?
- Nie lubisz spontanicznych wyjazdów?
- Potrzebujesz ciszy, aby się skupić?
- Trudno Ci zmobilizować się do działania?
Jeśli co najmniej na 7 z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś introwertykiem.
Napisz komentarz
Komentarze