24 lutego (godz. 20) w Zamku Książąt Pomorskich zostanie zaprezentowane ukraińskie "Odbicie". Film jest znakiem poparcia dla Ukrainy walczącej o swoją wolność już od 2014 roku. Ten film otwiera oczy na tragedię, jaka codziennie ma tam miejsce. „Odbicie” to jeden z najwybitniejszych ukraińskich filmów ostatnich lat.
-Trudno jest się od tego filmu uwolnić, przejść obojętnie. Po takim seansie pozostaje długa cisza, wychodzimy z kina poruszeni, nie tylko obrazami wojny, ale też wewnętrznym światem bohatera, jego rodziny i tym dziwnym cieniem, który pojawia się w jego pobliżu. Zaczynamy patrzeć inaczej, z uwagą. Film wielu znaczeń, symboli, bolesnych obrazów, bezradności i wrażliwości, strachu i nadziei – mówi Krzysztof Spór z Kina Zamek.
Film doceniono na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2021 roku nominacją dla najlepszego reżysera. Produkcja brała również udział w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji w 2021 roku. Polska premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty w 2022 roku, a Roman Gutek mówił wtedy, że jeśli trzeba obejrzeć podczas tego wydarzenia tylko jeden film, niech będzie to właśnie „Odbicie”.
Walentyn Wasjanowicz to jeden z najważniejszych ukraińskich reżyserów, ale też ceniony autor zdjęć filmowych, który w 2017 roku współpracował z Maciejem Sobieszczańskim przy polskim filmie „Zgoda”. Zaczynał od filmów dokumentalnych, a w 2012 r. Wasjanowicz nakręcił pierwszą fabułę - komediodramat "Zwyczajna sprawa". Rozgłos przyniosła mu profetyczna "Atlantyda" (2019), nakręcona w Mariupolu - dystopijna opowieść, rozgrywająca się w powojennej Ukrainie w 2025 r. Bohaterem jest były żołnierz z syndromem stresu pourazowego. Film otrzymał nagrodę główną w konkursie "Horyzonty" na festiwalu w Wenecji.
Wasjanowicz opowiadanie o wojnie uznał za swoją misję. W wywiadach powtarza, że "twórcy filmowi muszą informować świat o tym, co się dzieje". Wasjanowicz ukończył "Odbicie" w 2021 r., kilka miesięcy przed agresją Rosji na Ukrainę. Sceny wojenne rozgrywają się w obwodzie donieckim okupowanym przez Rosję od 2014 r. Tuż po agresji Rosji na Ukrainę ruszył z kamerą na pierwszą linię frontu i rejestruje dziejące się tam wydarzenia.
Bilety można kupić na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), a także w kasie Zamku (wejście A), czynnej na godzinę przed rozpoczęciem seansu.
Napisz komentarz
Komentarze