Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 grudnia 2024 18:13
Reklama

Dlaczego coraz więcej dzieci i młodzieży popełnia samobójstwo?

Prób samobójczych dzieci i młodzieży jest coraz więcej i coś z tym problemem trzeba zrobić. Dane są alarmujące! W 2022 roku doszło do ponad 2 tys. prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia. To o 150 proc. więcej niż 2 lata wcześniej. Najmłodsze dzieci, które chciały odebrać sobie życie, mają od 7 do 12 lat.

Z informacji komend wojewódzkich policji wynika, że w 2022 roku aż 2031 osób do 18 roku życia targnęło się na życie. 150 prób samobójczych zakończyło się zgonem. Dane szokują tym bardziej, że jeszcze w 2020 roku prób samobójczych w tej grupie wiekowej było niewiele ponad 800. Najwięcej odnotowano ich w województwach pomorskim (417) i śląskim (301).

Zawiódł system

To 2000 prób to dla nas niby tylko sucha liczba, ale to 2000 dramatycznych historii w szkołach, 2000 złamanych serc rodziców i wreszcie około 2000 osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas skomentował Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSpace.

W 7 przypadkach na Dolnym Śląsku i 5 w województwie małopolskim na życie targnęły się dzieci w wieku 7-12 lat. Niestety dwie osoby zmarły.

Spośród 150 prób zakończonych śmiercią najwięcej z nich miało miejsce w województwach:

- pomorskim (16),

- śląskim (13),

- lubelskim (12),

- warmińsko-mazurskim (11).


 

Najczęstszymi przyczynami tragedii, wskazanymi przez niektóre komendy, były zaburzenia psychiczne, problemy rodzinne i mobbing w środowisku szkolnym.

Apel o pomoc

Według psycholog Pauliny Filipowicz zachowania samobójcze to zjawisko bardzo złożone, a specjaliści nie mają jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie podejmują decyzję o odebraniu sobie życia. Wpływa na to wiele różnych czynników, m.in. zaburzenia psychiczne, uzależnienia, wcześniejsze zachowania samobójcze u danej osoby lub w jej otoczeniu, przynależność do grupy mniejszościowej, problemy w środowisku rodzinnym, szkolnym czy rówieśniczym.

W odpowiedzi na szokujące dane zdecydowano, by do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki skierować petycję, której celem jest zwrócenie uwagi na problem i przeciwdziałanie podobnym sytuacjom. Jest to o tyle ważne, że osoby poniżej 18 roku życia zwykle nie mają wypracowanych kompetencji do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Aż 40 proc. osób ponawia próbę samobójczą w okresie około 12-14 miesięcy od pierwszej podjętej próby.


 

Prewencja i postwencja kryzysów suicydalnych miałaby objąć:

- psychoedukację,

- zwiększenie dostępności psychologa i pedagoga w każdej szkole,

- mocniejsze przeciwdziałanie przemocy w szkole,

- szkolenia dla kadr pedagogicznych i rodziców,

- wsparcie organizacji pozarządowych, które prowadzą interwencje w placówkach,

- wsparcie budowy zespołów ds. interwencji kryzysowych,

- ograniczenie efektu Wertera (wzrostu liczby samobójstw w krótkim czasie po upublicznieniu informacji o samobójstwie innej osoby).

Tu znajdziesz wsparcie

Problem głębokiej depresji i wiążących się z nią samobójstw nie dotyczy tylko dzieci i młodzieży. Z raportu przygotowanego przez zespół projektu „Życie warte jest rozmowy” i z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do listopada 2021 roku samobójstwo popełniło ponad 5,2 tys. osób, a próbę samobójczą podjęło ponad 12,6 tys. Zwykle są to osoby przed czterdziestką. Mężczyźni tracą życie w wyniku samobójstwa kilka razy częściej niż kobiety.

Pomocy w kryzysie psychicznym możemy szukać w takich instytucjach jak:

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111,
  • mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: [email protected],
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska linia”: 800 12 00 02,
  • Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 22 22,
  • mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy Warszawa: [email protected].

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

blick 26.02.2023 20:03
Od tego jest państwo aby w takich krytycznych sytuacjach reagować.

geograf 26.02.2023 00:38
Nasze województwo nie takie najgorsze na tej mapie wstydu.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama