Ten rodzaj zimnej przekąski sporządzany jest z różnych składników zwykle o kontrastowych kolorach, które układane warstwami w szklanej misie lub innym naczyniu dają interesujący wizualnie efekt, już z daleka przyciągający wzrok gości. Ale wygląd to nie wszystko, taka sałatka również doskonale smakuje!
Podobno twórcą sałatki warstwowej był Belg Lucien Olivier. Według jego pierwotnego pomysłu składniki były układane warstwowo w kształt piramidy. Danie miało olśniewać wyglądem i zaskakiwać smakiem. Dopiero potem mistrz kuchni postanowił wymieszać składniki. I chociaż to właśnie z „sałatki Oliviera” wzięła nasza polska sałatka jarzynowa, pierwotnie w jej skład oprócz warzyw wchodziły inne ciekawe dodatki takie jak m.in. ozory cielęce, kawior, raki, kapary czy wędzona kaczka.
Jednym z ważnych składników sałatki warstwowej jest mięso. Najczęściej w tej roli używa się szynki.
- Szynka w połączeniu z warzywami i majonezem nie tylko pięknie komponuje się kolorystycznie, ale przede wszystkim dodaje wyrazistości smakowi dania – mówi Anna Burak z firmy Dobrowolscy. – Ważne, żeby sięgnąć po wędlinę wysokiej jakości, która będzie miała odpowiednią wilgotność i konsystencję. Taka szynka nie będzie rozpadała się w trakcie krojenia i zachowa ładną formę. Wybierając wyroby wędzone, dodamy sałatce charakteru. Ciekawego aromatu nada całości np. Szynka z Wadowic z linii Dobrowolscy Tradycyjnie Wędzone, przygotowywana w wędzarni opalanej drenem bukowo-olchowym -dodaje.
Zaletą sałatki warstwowej jest też fakt, że daje ona dużą swobodę i pole do popisu. Nie ma tu sztywnego przepisu, którego musimy się trzymać. Do jej podstawowych składników zaliczyć można dobrej jakości szynkę, twardy żółty ser, jajka i majonez (najlepiej przygotowany samodzielnie). Jeśli chodzi o dobór warzyw, zwróćmy uwagę na to, aby były różnokolorowe. Warto delikatny smak jajek, majonezu czy groszku przełamać lekką nutą słodko-kwaśną np. ananasem czy selerem konserwowym. Z powodzeniem możemy wykorzystać także m.in. paprykę, kukurydzę, rzodkiewkę, szczypiorek, kapustę pekińską. Ilość składników i kolejność warstw również jest dowolna. Poniżej przedstawiamy propozycję na sałatkę warstwową z szynką, ananasem i selerem.
PRZEPIS NA SAŁATKĘ WARTSWOWĄ Z SZYNKĄ Z WADOWIC
200 g Szynki z Wadowic Dobrowolscy
5 jaj
200 g sera żółtego np. Gouda lub Ementaler
300 g selera konserwowego
1 puszka ananasa
1 puszka kukurydzy
1 puszka zielonego groszku
2 papryki czerwone
majonez
Jaja gotujemy na twardo, obieramy, studzimy i kroimy w grubą kostkę. W kostkę kroimy również żółty ser oraz paprykę. Szynkę kroimy w plastry, przekrajamy na pół i zwijamy w ruloniki. Odsączamy selera, ananasa, kukurydzę i groszek. Przygotowujemy duże, szklane, przezroczyste naczynie. Zamiast jednej salaterki można użyć pucharków do deserów i przygotować każdą porcję osobno. Składniki układamy kolejno warstwami, co jakiś czas przekładając warstwą majonezu. Mniej więcej w połowie układamy warstwę ruloników z szynki. Całość przykrywamy warstwą majonezu i dekorujemy, np. szynką, groszkiem i kukurydzą.
Napisz komentarz
Komentarze