Zmiany zaszły wprawdzie w maju, ale ich wprowadzenie w życie nie było prostą technologicznie sprawą. Jak jednak donosi serwis wirtualnemedia.pl, wszystkie działające w Polsce platformy dostosowały się już do wymagań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
„Przepisy nie dotyczą platform, które nie są zarejestrowane w Polsce. Netflix i Disney+ działają w oparciu o przepisy holenderskie, Amazon Prime Video jest zarejestrowany w Niemczech, natomiast HBO Max w Czechach. Każda z tych platform we własny sposób informuje o zagrożeniach dla nieletnich. Czasami bardziej szczegółowo, niż to wynika z rozporządzenia KRRiT, bo informują także o scenach z samobójstwami czy ze światłem stroboskopowym, które może wywołać atak padaczki” – zaznacza serwis.
Tradycyjna telewizja od lat oznacza nadawane przez siebie programy. Małe, kolorowe symbole umieszczane są na ekranie. Są to:
oliwkowy kwadrat z liczbą 12 – program przeznaczony dla małoletnich od lat 12,
pomarańczowy kwadrat z liczbą 16 – program przeznaczony dla małoletnich od lat 16,
czerwony kwadrat z kluczykiem – od lat 18.
Teraz także platformy streamingowe mają ostrzegać odbiorcę przed obrazami pokazującymi prymitywne i brutalne zachowania seksualne czy przemoc. Dlatego materiały streamingowe mają być teraz oznaczone w następujący sposób:
kwadrat z literą P – przemoc,
kwadrat z literą S – seks,
kwadrat z literą W – wulgaryzmy,
kwadrat z literą N – narkotyki.
Napisz komentarz
Komentarze