Malowanie ścian zmodernizowanego gmachu przy ul. Piłsudskiego rozpoczęło się w 23 września. Prace przebiegały bardzo sprawnie i już w czwartek (29 września) można było zdemontować rusztowania. W piątek dwa nowe marszałkowskie ekomurale w centrum Szczecina zostały oficjalnie zaprezentowane.
- Ten kwartał miasta się zmienia, pięknieje. Kiedy budowa urzędu marszałkowskiego zostanie ukończona, ta przestrzeń nabierze innego oddechu. Ten oddech wypełniony jest sztuką. Chcemy przemycać sztukę najwyższej jakości w różne miejsca wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz. Stąd pomysł, by na budynku urzędu umieścić naprawdę wyrafinowaną sztukę - mówił Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego podczas symbolicznego odsłonięcia muralu.
Dziękując autorowi obrazów Andrzejowi Fogttowi, zaznaczył, że jego dzieła plastyczne niosą głęboką treść.
- Pokazują wielokulturowość, naszą otwartość i troskę o otoczenie - podkreślił Stanisław Wziątek.
Andrzej Fogtt, ceniony współczesny malarz, który kilkanaście tygodni temu zgodził się nieodpłatnie przekazać swoje prace (i prawa autorskie) do wykorzystania jako projekty murali, w piątek miał okazję obejrzeć efekty na budynku Urzędu Marszałkowskiego WZ.
- Jestem pod wielkim wrażeniem. Propozycja, która otrzymałem od władz województwa, to dla mnie honor. Kontynuujecie państwo najlepsza tradycje w polskiej kulturze, by duża sztuka weszła w przestrzeń publiczną, za co składam najwyższe wyrazy uznania - mówił Andrzej Fogtt. - Mam nadzieje, że szczecin polubi to miejsce. Myślę, że to będzie początek następnych wspaniałych realizacji, utrzymanych w tym duchu - dodał.
Architekt Wojciech Bal, który wspiera realizację projektu nowej zintegrowanej siedziby UMWZ, wyjawił, skąd wzięła się koncepcja ekomurali akurat w tych miejscach.
- Mieliśmy rożne pomysły, jak zakończyć te ściany szczytowe. One nie zdobiły wcześniej. Zdecydowaliśmy się uraczyć mieszkańców miasta i całego Zachodniopomorskiego wysoką sztuką. Żeby sztuka weszła nie tyle pod strzechy, co na elewacje - wyjaśnił Wojciech Bal.
O tym, czy trudne było malowanie wielkoformatowych obrazów opowiadał Dominik Dziedzina, przedstawiciel MurallStudio - Fundacji Przedsiębiorczości Młodzieżowej, która została wybrana w konkursie ofert na wykonanie prac malarskich.
- Prace przebiegały bardzo sprawnie, a murale są naprawdę niezwykłe. Bardzo podoba nam się ich treść - stwierdził Dominik Dziedzina. - Murale mają też niezwykłą funkcję praktyczną. Oczyszczają powietrze. Zostały wymalowane farbami fotokatalitycznymi, które zawierają dwutlenek tytanu - wyjaśnił.
Jak działa ta technologia? Jak skutecznie redukuje poziom zanieczyszczeń?
- Wiem, że krążą głosy niedowierzania, czy to faktycznie działa. Badania przeprowadzone we Włoszech, w miejscach dużego natężenia ruchu samochodowego, wykazały, że murale wykonane farbami katalitycznymi zmniejszają ilość zanieczyszczeń powietrza o połowę - podkreślił Dominik Dziedzina. - Żeby te murale oczyszczały powietrze, muszą być oświetlone słońcem. Tylko wtedy zachodzi reakcja fotokatalizy. W farbie zawarty jest dwutlenek tytanu. To składnik aktywny. W reakcji nie jest zużywany, tylko jej towarzyszy, dzięki czemu działanie muralu jest długoletnie. W procesie fotokatalizy powstaje grupa hydroksylowa OH, która jest związkiem silnie reaktywnym i reaguje z zanieczyszczeniami powietrza - wyjaśniał
Ekomurale na ścianach szczytowych budynku UMWZ mają 220 m kw. (skrzydło wschodnie) i 135 metrów kwadratowych powierzchni. Zostały wykonane farbami firmy szczecińskiej firmy Pigment. To technologia opracowana i opatentowana przez naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Koszty prac malarskich: 52,450,00 zł brutto.
W ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WZ 2014-2020, w tym roku w województwie powstanie siedem ekologicznych murali. Oprócz dwóch szczecińskich ciekawe projekty przygotowano dla Stargardu, Goleniowa (trwa malowanie), Polic, Wałcza i Połczyna Zdroju.
Murale mają być wizualną reklamą Zielonego Regionu, zachętą do działań proekologicznych, ale przede wszystkim efektywnym filtrem powietrza. Dzięki zastosowaniu farb fotokatalitycznych pomalowane fasady budynków będą pochłaniały składniki spalin – dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników.
Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.
Farba wychwytuje nie tylko gazy (składniki spalin czy dymu papierosowego), ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby. Dwutlenek tytanu oczyszcza powierzchnię z bakterii trzy razy skuteczniej niż chlor! Działa też lepiej niż ozon. Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy. Ponadto jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania, mycia etc.
Murale w kreatywny i nieszablonowy sposób przedstawiają zagadnienia z zakresu ekologii. Mają skłaniać do dyskusji na tematy związane z walką z zanieczyszczeniami środowiska wywoływanymi działalnością człowieka, wywoływać emocjonalne reakcje i prowokować refleksję odbiorców, propagować zachowania proekologiczne.
Napisz komentarz
Komentarze